Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLONİLERDEKİ AÇLIK TEHLİKESİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN
İçinde bulunduğumuz kış mevsiminde birçok meslektaşlarımızın güz beslemelerini yapmadıklarından veya yapamadıklarından dolayı kolonilerinin açlıkla burun, buruna geldiği ve neler yapabilecekleri bize soruluyor.

Böyle bir durumla karşılaşan arıcılara, neler yapmaları gerektiği hususunda telaşa düşmeden bazı tavsiyelerimiz olacaktır.
Tavsiye hususlarına geçmeden, öncelikle kolonilerin kış düzenlerinin nasıl olması gerektiği konusunda sitemizde daha önce yayınladığımız yazılara tekrardan bir göz atmalarını tavsiye ederiz.
Orada bahsettiğimiz üzere bir kışlatma düzenini sağlamışsanız; öncelikle aşırı ısı kaybını engellediniz demektir.
Sitemizdeki yazılarımızı, sürekli takip eden dostlarımız iyi hatırlayacaklardır ki, özellikle geç sonbaharda yapılması gerekenler üzerinde ısrarla durmaya gayret ettik.

Dikkat ettiyseniz, Açlık tehlikesi ile Kovanların iç sıkıştırma olayları birbiriyle ayrılmaz bağlantılardır.
Eğer kolonilerin yeterli düzeyde kışlık erzakını bırakmamış veya beslemeyle de sağlayamamışsanız, birde kolonilerin arısız bölümlerini rutubet emici maddelerle doldurmamışsanız, kolonileriniz iki olumsuz etkenle mücadele etmek zorundadırlar.

Ben kolonilerimin kışlık erzakını ayarladım ama arısız kısmını rutubet emici maddelerle doldurmadım diyorsanız, havanın yağışsız olduğu bir anda, gayet seri ancak, arıları huzursuz etmeden boşlukları doldurun.
Öte yandan, boşlukları doldurdum ama azığı yetersiz diyorsanız, işçi arıların, en kısa mesafede ulaşıp yiyecekleri mesafeye katı olarak tüketilebilecek arı keki vermelisiniz.

Bazı kişiler, arılara kek verilmez gibi sözüm ona cahil otoriter sözlerle hem kendi kolonilerine, hemde yakınlarında olan temiz kalpli meslektaşlarımıza zarar vermektedirler.

Arkadaşlar, her arıcı kendi kolonilerinin durumunu daha iyi bilir. Yukarıda bahsettiğim hususlar, sizin kolonilerinizde de mevcut ise, geç kalmaktan dolayı ahları vahları oynamaya hazırlanmayın.

Havanın yağışsız olduğu anları takip edip işlemleri tamamlayın.
Bu şekilde hassas olmamın tek amacı güzel yurdumuzun milli ekonomisine kendi mesleki alanımızda katkıda bulunmaktır.
Biliyorsunuz bir metanın, kaybedildikten sonra tekrar yerine konması hayli bir külfete yol açar.

Önemli olan tedbiri vaktinde alabilmektir. Öyle Ya da böyle kolonilerin açlık veya arısız bölümlerini doldurmakta geç kaldıysanız hiç zaman kaybetmeyin inşaallah.

Burada bir konuyu da vurgulamak istiyorum. Eğer meslektaşlarımdan kek temin etmek isteyenler olursa, msn adresimizi biliyorsunuz.
İmkanlar dahilinde arzu eden dostlarımıza otobüs veya kargo ile kek yollayabiliriz.

Lütfen bu konuyu reklam veya ticari aktivasyon olayı olarak yanlış anlamayın.
Bir kez daha belirteyim ki, birimizin kaybını hepimizin kaybı olarak gören birisiyim. Bunu anlamak için sitemizdeki yazdıklarıma dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Allah cc Hazretleri cümlemize zararsız ziyansız bir kışlama nasip eder inşaallah.

Ahmet BİRBİLEN.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamünaleyküm
Üstad muhsin hoca konferansında arı kekinin kışın verilmeyeceğini
Çünkü arıyı susattığını keki yiyen arının su ihtiyacı için dışarı çıktığını havanın soğuk olmasından dolayı
felç olduğunu ve kovana dönemediğini söylüyor.
(Bu bağlamda kekin yanına su koysak bu sorun çözülürmü?)
Arı kekinin ilk bahardan yaza girerken ve yazdan sonbahara girerken verilmesi gerektiğini
Kışın aç olan kovanlara havanın ılık olduğu günlerde 2/1 oranında şerbet vermemizi tavsiye ediyor
Siz ne dersiniz
Doğru mu
Selamün aleyküm
Allah'a emanet ol
Kal sağlıcakla
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum, arı kışın salkım oluşturduktan sonra yani havalar tamamen soğuyunca bizim söylediğimiz arılara kek vermenin hiç bir faydasının olmayacağıdır. Havanın kış mevsiminde gündüz ısısına aldanıpta oranı ne olursa olsun vereceğiniz şerbetin akşam vaktindn sonra ani ısı düşmesinden dolayı arıyı nosema yapma tehlike ihtimalı ÇOK YÜKSEKTİR. Kışın ısının yükseldiği günlerde bizim tavsiyemiz NAYLON TORBALAR İÇİNDE yine kek verilmesi yönündedir. Gündüz ısı yükselince arı su ihtiyacını gidermeye çalışır. Ayrıca naylon torba içindeki keklerde sertleşip bozulmayacaktır.
Selamünaleyküm.
SELAMÜNALEYKÜM
ÜSTAD ŞU İNVERT ŞURUPLA BESLEME
YAPSAK KIŞIN NE DERSİNİZ
BU KONUDA BİZİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ
ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN
KAL SAĞLICAKLA
Ara
Ve aleykümselam dostum.
Hatırlarsan bu konu hakkında sana daha önce msj yollamıştım.
Senin o kendi düzeneğinde hazırlamış olduğun içten ısıtmalı kolonilerini bu beslemeye tabi tutabilirsin.
Onun dışındaki kolonilerini ise ısının biraz daha yükseleceği günlerde yapmanı tavsiye ederim.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi