Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOLONİ YÖNETİMİ
Muhterem meslektaşlarım.
Yurdumuzun her bölgesinde ait, sabit ve seyyar arıcılık yapılmaktadır.
Sitemizi takip eden dostlarımız, kendileri ile paylaşmak üzere yazdığım konularda, sırası geldikçe bir sezon öncesinden, gelecek olan yeni sezona yatırım yapmalarını tavsiye ettik.

Bölgesel iklim ve flora farklılıklarını göz önünde bulundurarak bir çok tavsiyeler sunmaya çalıştık.
Dikkat ettiyseniz, belirli bir seviyeye gelene dek, kolonilerinize ait tutmanız gereken notları tavsiye etmiştik.

Unutmayalım ki Akıl defter değildir. Kovanlarınızı mutlaka numaralandırın, gelişme periyotları sizi daha güzel sonuçlara götürecektir.
Arıcılıkta başarılması gereken ve üzerinde belkide en fazla durulması gereken konuların başında mükemmel bir arıcı olmak gelmektedir.
Bunun için, arıyı çok iyi tanımak lazım.

Arıyı tanımak koloni yönetimini kendi içinde bulundurur; şöyleki.

Arının davranış biçimleri,

Bölgesel olarak bulunduğunuz yere uyumları,

Hangi arıcılık dalına elverişli olup olmadıkları,

Hastalıklara karşı gösterdikleri reaksiyonlar,

Seyyar veya sabit arıcılığa karşı yeterlilikleri,

belli başlı iç temaları oluşturmaktadır.

Elbette bu sıraladıklarım, bilgi artı tecrübe ile elde edebileceğiniz mevzuatlardır.

Koloni yönetiminin temeli, hastalık ve parazitlerle mücadele, güz mevsimi bakımları, düzenli bir kışlatma sistemiyle başlayıp, erken ilkbahar, besleme, yaşlı anaların değiştirilmesi, bala giriş ve tekrarında kışlatma döngüsü içerisinde sürmektedir.

Erken ilk bahara sıhhatli bir şekilde çıkan kolonilerinizde, hastalık ve parazit kontrollerini çok dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Bunun için sizlere lazım olan bilgiler arı hastalıkları bölümünde ön sezi olarak belirtileri geniş bir şekilde anlatılmıştır.

Besleme, dolayısı ile kolonilerin uyandırılması, iklime bağlı olarak ısının l6 ila 20 derecelere çıktığı günlerde, gayet seri bir şekilde yapılmalıdır. Bu esnada bal stok kontrolleri yapılıp, gece-gündüz ısı değerlerinden dolayı ortaya çıkabilecek ergin arı hastalıklarına düşmemek için kek verilmelidir.

Kovanların boş kısımları ile irtibatı kesmek amacıyla kullandığınız bölüm tahtalarını, kolonilerin 8. çerçeveye yetişene kadar alınmamasına dikkat etmelisiniz. (Gerek iklim şartlarına uyum, gerekse petekler üzerinde arıların toplu ve daha geniş alanda ana arının yumurta atmasını sağlamak için).
Yukarıda bahsettiğim en önemli konu, arıyı tanımaz demiştim; her arı ırkının kendi ırk özelliğine göre bir gelişme döngüsü vardır.

Bu gelişme döngüsünü çözmenin en kestirme yolu kovanlarınıza vuracağınız numaralar ve kayıt tutma sistemiyle çözebilirsiniz
Kolonilerinizin erken ilkbaharda uyandırılması ve ardından yapacağınız beslemelerin, kolonilerinizdeki faaliyetleri hızlandıracağı bir gerçektir.
Arılarınızın gelişmeleriyle eş değerde, parazit ve hastalıklarında ortaya çıkabileceği ihtimallerini hiç unutmamalısınız.

Öncelikle kültürel tedbirleri alıp, içinden çıkılmaz durumlarla karşılaştığınız zaman, bilgi tecrübesi sizden daha ilerde olan meslektaşlarınıza başvurmalısınız.

Kolonilerinizin ilk kontrolleri esnasında, rutubet ve açlık konularına çok dikkat etmelisiniz.

Özellikle günlük yumurtaların gözüktüğü günden, sonraki günlerde, kışlık konumda ne yapmışsanız daha itinalı bir kovan içi ısı tedbiri almalısınız.
Belki güney kesimlerdeki arıcı dostlarım, Üstat bizim burda gerek yok diyebilirler tabi ki haklılar. Fakat bir çok meslektaşımız güneye inme ve orada kışlama imkanına sahip değildirler.

Birçok meslektaşımın özellikle şubat ayı ile mart ayları arasında kolonilerinde asker azalmaları oluyor gibi bir yanılgıya düşmemeleri gerekir; şöyleki.
Kış döneminden ilk bahara çıkan işçi arıların yaşlanmaları ile ömürlerini tamamladıklarından dolayı, yanlış bir zan ortaya çıkar. Aynı zamanda bu safha ana arılarınızın yaşlı olanları ile genç olanları arasında iyi bir seçim ve teşhis zamanı olduğunu unutmayın.

Genç ve yüksek kapasiteli ana arılı olan kolonileriniz hızlı bir gelişme göstererek, yukarıda bahsettiğim o arılar kovanlarda azalıyor hissiyatını hiç belli etmeyeceklerdir. Bu yüzden mutlaka genç ve kaliteli ana arılarla yola devam etmelisiniz.

Kek formülleri ile ilgili sitemizde size Birkaç çeşit karışım formülü verdim, onlardan sizin için en uygun olanını tercih edebilirsiniz. (Kekte kullanacağınız bal konusuna dikkat edin)

Ana arının yumurta kapasitesi, iklim, koruma(Isı), besleme ve kovan içindeki asker mevcudu ile direk bağlantılıdır.

İklimsel olarak, gece ile gündüz ısı dereceleri arasındaki yüksek oynama farkları ortadan kalkıncaya kadar, koloni içi kılıflama (Koruma) malzemelerini kaldırmayın.

Yüksek ısı farklılıkları, erken ilk baharda ergin arı hastalıklarına sebep olabileceği gibi; çeşitli yavru hastalıklarına da sebep olmaktadır.
Sık kontrolden ziyade, düzenli aralıklarla bilinçli kontrol ilkesini uygulamalısınız.
Kolonilerinizin ilkbahar bakım ve beslemelerini düzenli bir şekilde yapmaya devam ettiğiniz ve dışarıdan polen akımıyla birlikte, kolonileriniz mevcut en dış peteklerden sarkacak ve petek isteyecektir.
Bu durumda, işçi arıların yoğunluğu göz önünde bulundurularak dıştan veya ortadan petek verebilirsiniz.

Besleme konusu hakkında daha geniş bilgiyi yüksek bal alma konulu yazımda bulabilirsiniz. (51 gün besleme sistemi).

Muhterem dostlarım, düzenli ilkbahar bakımına devam ederken hangi arıcılık dalı ile geçiminizi sağlayacaksanız artık o dala ait inceliklere doğru kolonilerinizi yönlendirme zamanınız geldi demektir.
Öncelikle hedef tespitinizi en iyi bildiğiniz arı dalı hangisi ise onun üzerine dönmelisiniz.

Etrafınızda bulunan arıcılara imrenip de, hedef sapmalarına düşmemelisiniz. Bu konuyla ilgili Arıcılık dallarında uzmanlaşmak başlıklı yazımızı lütfen okuyun.
Gerek bu konumuz hakkında gerekse diğer konular hakkında, anlaşılmayan veya sizin merak ettiğiniz yönler olursa sitemize yazabilirsiniz.

Allah cc hazretleri tüm mesleklerde olduğu gibi bizim mesleğimizde de üstün başarı ve helal kazançlar nasip eder inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamun aleyküm

sayın üstadımız ,,ilkbaharda kuluçkalık tamamen dolduktan sonra ilk kata temel petek nasıl verilmeli birde senden okumak istedim ama bu bilgiye henüz sitede ulaşamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim... teşekkürler
Ara
Vealeykümselam dostum,
İlerleyen günlerde o konuyuda , yukarıdaki konumuzun ekinde sizlere sunmaya çalışayım inşaallah.
Allah cc hazretlerine emanet olun,
Selamünaleyküm.
selamun aleyküm_sayın üstadım yukarda yazmış olduğum soruyu tekrarlayıp birde bu konuda senin uygulama yöntemini duymak istiyoruz....sağlıcakla kalınız
Ara
Vealeykümselam,
İnşaallah ilerleyen günlerde merak ettiğin hususuda sitemizde sizlerin faydalanmanız için hizmete sunacağız.
Allaha emanet olunuz, bizlerede dua edin inşaallah.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam
Kuvvetli kovanları oğul öncesi azar azar bölme yapmak için 3 er çıtalık ruşet kovanlar hazırladım daha henüz arılı çıtalar vermedim bunu ana arı üretme tüpçülerine larva transferini yapıp oluşturduğum ana arı üretme ruşetindeki ana arı gözleri kapanmak üzereyken yapmayı düşünüyordum. mini çıtaları kabartma, bal yerleştirme, polen tedariki gibi başlangıç esnasındaki gelişme alışma sürecini kısa tutacak teknik imkanım olmadığından son anda bir kararla bütün çıtayla ruşet yapma ve bu ruşeti 1 er çıta kapalı yavrulu arıyla bir çıtada ballı polenli çıtayla yapmaya karar verdim. Diğer son çıta ise yavrular çıkmasıyla birlikte ana arı gözden çıkıp yüksek performansa girdiği dönemde veririm diye düşündüm. buda bu koloni çok rahat yağmalanır diyebiliriz ancak bunu önlemek için giriş deliklerini 3 ile 4cm gibi küçük bıraktım.toplam bölme sayımızda 13 kovandan 7 ile 8 gün içinde 10 bölme yapılacak diye karar aldım.
Hazırladığım bu kovanlar tam bir langstroth kuluçkalığının 37cm iç genişliğini 13cm lik iki eşit parçaya 3 cm lik iki straforla ayırıp arada kalan 5cm lik bölgeye ise ortak şurupluk yerleştirmeyi 46 cm lik uzunluğuna ise müdahele etmeden bütün çıtaların uygun olanla değiştirme kolaylığına devam edilmesi imkanını sağladı. Ancak endişem var hocam oda ortak kullanılan şurupluk, çünkü bir arının diğer bölmedeki arılarla teması kovan savaşını ana kesmeyi yağmalamayı doğurabilir buna önlem olarakda şurupluğu sıvı yalıtımıyla bölmeyi yada şurupluğu birgün A bölmesinin diğer gün B bölmesinin kullanımına sunmayı hedefliyorum sorun olur mu bilmiyorum hocam bu konuda kesin bilgim yok.
Esasında her iki ruşetinde 3 lü olması (1çıta sonradan ilaveli ) çift yalıtımlı bu kovanda hızlı gelişen ve kısa sürede çıta isteyen tarafı 5 çıtaya kadar idare edicek yapıyada sahip orta bölmelerden biri alındığında tek bölmeyle 5'e 3 olabiliyor. Geliştirme sermayesi, kargo ve zaman gibi bir takım olumsuzluklardan dolayı ana arı yetiştirmek strafor mini kovanı alamadım. Burada amaç ana yetirtirme satmak bu işin ticaretini yapmak kesinlikle değil bu yıl kovan sayımı 30 yapmak ve en az 8 bala bırakılmış kovanlarla 350 kg bal alıp masraflarımı çıkartıp arıcılığı bu evde kar unsuru haline getirmek.
Nihayetinde albur 5'i geçti ve artık bahar tam anlamıyla geldi soğuklar kırıldı. Bu dönemden sonra iki çıtalık kovanın iyi ısı yalıtımlı bir kovanda ısınma sorunu olacağını allahın izniyle pek sanmıyorum ancak önemli olan güçlü kovanları yıpratmadan birer çıtalık kayıplarla en fazla sayıda ruşeti en güvenli şekillerden biri olacak şekilde oluşturmak ve oğul öncesi elimede hali hazırda genç yumurtalayan analar bulundurmak. buna haftada bir ruşet şeklinde neden yapmadınız da demişsinizdir belkide hocam bu teknikte ise ana arılar parça parça yetişeceğinden sağlam ama yavş ilerleyen bir teknik olduğundan hayır dedim çünkü analar tarnsfer yöntemiyle aynı günlerde çıkacaktı. Sonuç olarak yapmayı düşündüğüm bu teknik uygun olurmu hocam bereketli bol kazançlı işler. Selamünaleyküm
Ara
Vealeykümselam dostum. Ruşetlerin yağmaya uğramaması için uçuş deliklerini 2 arı yan yana giriş çıkış yapacak kadar daralt.
Bir ruşetin içinde iki bölüm besleme sakat bir iş, analara zarar verir. Ruşet kovanların 5'lik kovan ise bir anda tamamını değilde kademeli olarak BÖLÜM usulü ana arı elde etme sistemini uygula. Bu sistem bölümlerine takviye işinide kolaylaştırır. Bana kalırsa sayıyı 30 değil biraz aşağılarda tut ancak tüm bölmeleride bala hazırla.
Diğer yandan güçlü bölüm yap, petek üzerine vurulan fazla memeleri itinalı kes ve meme sayısı kadar tekrar kendi içinde böl. Ruşet kovanlarda baskın ana mevzuatı sürekli olarak baskın olmayan ana tarafındaki işçi arıları, öncelikle kendilerine kabul ettirmek için ötmeye başlayıp, viiiiiiiip, vip şeklinde öttüğü zaman zayıf kondüsyonlu ana tarafındaki işçi arılar baskın ana tarafına geçmeye çalışıyorlar haberin olsun.
En güzeli kademeli bölüm yapıp, 5'er çerçeveye sığmaz duruma gelene dek, hem bu arada bir veya iki çıta takviye verirsen bu bölümden bal dahi alma imkanın olur inşaallah.
Allaha emanet olasın, Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam, hayırlı Ramazanlar!

oğul veren kovanların ana memelerinden kovan sayısını çoğaltmak için oluşturulmuş 3 çerçeve ile 5 çerçeve arasında değişen 3cm lik strafordan yaptığım 15 adet ruşet kovanım var. bunların anaları hepsi 2009 genç ve iyi yumurtlayan analar.
hocam birinci sorum şu; kışalatma için birleştirmeye gerek duymadan bu kovanları nasıl güçlendire bilirim?
6 adet katlı 14 ile 20 çerçeve arası değişen 14 tanede 10 ile 6 çerçeve arası değişen ruşetlerden hariç toplam 20 kovan var hocam. Bu yıl 8 kovanı bala bırakırken diğerlerini ana üretmek amaçlı oğul verenlerden ana memesi transferi şeklinde haziran sonu ve temmuz içinde toplam 15 ruşet yaparak kovan sayımızı 35 yaptık allahın izniyle.
Yaz dönemi kovan piyasası hereketli olduğundan, masraflarımızıda dikkate alarak güz döneminde ucuzlayacağını düşünerek alamadık. Elimizde yaptığımız 3cm kalınlıklı strafordan 5 çerçeveli ruşet kovan ölçülerinde 15 kovanı haziran ve temuzda ihtiyaç anında yapmıştım. Şuan ise erken ruşetlerdekiler 5 çerçeveyi aştı ve mutlaka temel kovanlarına aktarılması gerekmekte bunun için 25 adet yeni kovan alarak ruşetlerden temel kovanlara aktarırken eski deforme olmuş kovanları da aktarma yapmak istiyorum.
ikinci sorum ise; bu ruşetlerdeki ana arıyı ertesi yıla çıkarabilmek için neler yapmalıyım. birleştirmek demek genç anayı iptal etmek demek. Hocam sizde biliyorsunuz ki iyi yumurtlayan genç ana arı, arıcının en değerli sermayesidir.
Kovanları yarı kapalı ortamda 4 ile 5 çerçeveli kışaltma, ruşetleri sıralayıp önü hariç yanlarını ve üzerini sıkıca saman talaş bez gibi cisimlerle kaplama kovanlarda bol bal bırakma(örnğin;4 çerçeveli kovanda 1 yarım kapalı yavrulu diğerleri tam dolu ballı, 5 çerçevelide 2 kapalı yavrulu diğerleri ballı şeklinde) yine strafor kovanlarda muafaza etme bunlar uygulanabilir mi?
Ara
Selamünaleyküm dostum, Cümle Ümmeti Muhammedede Ramazanı şerif hayırlı ve bereketli olur inşaallah.
Dostum, hangi sistemi uygularsan uygula, GÜZ DÖNEMİ BESLEME İLE GENÇ NÜFUS yaptırma işlemini yapmaz isen fire vermekten kurtulamazsın. Ballı peteklerin olması hiç bir anlam ifade etmiyor, bunu böyle söylerken elbette bal lazım kış için ancak, genç işçi kadrosu olmayan ruşet veya standart kovanlar mutlaka kış şartlarında sönüyor. Elinden geldiğince beş çerçeveli kolonilerinin mutlaka 2 çerçevesini önümüzdeki eylül ayı içinde mutlaka yumurta atılmış duruma getir inşaallah.
Daha özlü bir ifade istiyorsan, maddi durumlarını zorlayarak o yeni 2009 model ana arılarını diğer arılarından takviye ederek senin bulunduğun yerde en az 7 çerçeveyi ful basacak duruma getir inşaallah.
Allaha emanet olasın, Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi