Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nereden Başlamalı
Question 
Selamünaleyküm.
Sitenize yeni üye oldum. Çorum'da ikamet ediyorum ve Çorum'luyum.
Ben halihazırda Arıcı değilim. Fakat merak salsım bu işe ve bir yerden başlangıç yapmak istiyorum. ! haftadır internet sitelerinden arıcılık ve arılar ile ilgili bilgiler edinmeye çalışıyorum. Bu konuda size de birkaç soru sormak istiyorum.
1- Ben nereden başlamalıyım. Sanırım yapmam gereken ilk şey koloni ve kovan sahibi olmak. Koloni ve kovanı nasıl almalıyım. Her kovan ve arı satıyorum diyenden alınır mı? En fazla 3 kovan ve arı almayı planlıyorum. En azından bu işi başarıp başaramayacağımı anlayana kadar.
2- Bu yörelerde ne tür arı ırkları başarılı olur bu konuda bir bilgi var mı? Yoksa her yörenin kendine has başarılı ırkı mı vardır.

3- Arılı kovan satanların kovanları genelde çok eski veya benim internette gördüklerimden oldukça demode. Arıyı ayrı almak ve onu sıfır bir kovana koymak sorun çıkarır mı?
4- Arı vızıltısı ve arı sokmasından çok korkuyorum. Bu korkuyu nasıl yenerim.?
5- Çevremde arıcılık yapan insanlar var fakat çok büyük arıcılar değiller. Uzun yıllardır yapıyorlar fakat eski kovanlar ve küçük arılıklar. Bu insanlardan faydalanmamın işi geliştirmek açısından zararı olurmu.? Sormamın nedeni, dededen kalma bilgilerle arıcılık yapıyorlarsa benim bilmeyen kafa bulandırmaları ve bu işten soğumama neden olmaları söz konusu olabilir.

vesselam.
Hizmetlerinizden ve yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Allaha emanet olun.
Ara
Ve aleykümselam, Dostum sorduğunuz konuları cevabını bir zahmet ahmetbirbilen46@hotmail.com isimli msn adresimden görüşelim , olaki başka konularla ilgilide sorularınız olma ihtimali olabilir.
Saygılar,
selamünaleyküm
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamünaleyküm
tüm arkadaşların berat kandilleri mübarek olsun. Allah hepimizi beratını alanlardan eylesin.
Ara
Ben Hayati İNAL.Emekli öğretmenim.Okul yıllarımın Üniversite bölümü Gaziantepde geçti.1980 Gaziantep Eğitim mezunuyum.Gaziantepi ve K.maraşı iyi bilirim.10 yıldır aktif arıcıyım.Öğretmenlik yıllarım içerisinde fen bilgisi öğretmeni olmamdan dolayı bilhassa 1985 -1995 yılları arası Tarım derslerinde seçmeli konularda hep arıcılığı konu almıştım.Teorik bilgimin iyi olmasından dolayı 2-3 yılda arı arkadaşlarla beraber olarak bilgilerimi teorikden görsele geçerek aktifleştirdim.Başlangıçta 5-10 arım vardı.simdi son 5 yıldır ortalama 50-75 arası arı ile çalışıyorum.Bu yıl ömrüm olursa hedef değiştirdim.İlkbaharda mevsim iyi olup arılarda sağlıklı olursa; iyi gelişirse ana üreterek 100 civarında suni oğul üretmeyi düşünüyorum.Bu yaz denemesini yaptım.Birer çıta olarak böldüğüm 9 arım vardı.Ürettiğim anaların 4 ü çiftleşme uçuşu sırasında zayi oldu.Bu dört kovanıda diğerleri ile birleştirdim.Şu an o arılar 7-8 çıta civarında.Ballarıda var.Ama ballarınıda almadım.Bu denemem sonucunda edindiğim sonuç şu;Suni bölme yapıp anaları zaman kaybetmeden o bölmeye verebilirsen,kovan tek çıta bile olsa takviye kekle iyi gelişiyor.Bu kek miktarıda kovan başı 0,25 kg.kadar.İşte böyle dostlar.Arıcılık İki şeyi çok istiyor.Bu iki şey gerekli.1-İyi Bilgi.2-Zamanında verilen emek.
Bunlar varsa gerisi kolay diyemem.Yağı8ş,iyi mevsim arıcılıkda çok önemli. Hayati İNAL.ANTALYALI ARICI.ARICI 07. hayati.inal@gmail.com
Selamünaleyküm Hayati bey.
Kendi öz geçmişinizle birlikte arıcılıkta yaptığınız ve yapmaya gaye edindiğiniz şeyler gerçekten güzel dostum.
İnşaallah, sizinde belirttiğiniz gibi ömrümüz olursa hizmete devam.
Allaha emanet olunuz, görüşmek ümidi ile,
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi