Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arı Kolonilerini Beslemede Dikkat Edilmesi Gerekenler.
sayın hocam cevabınız izin teşekür ederim.25 gün önce güçlü olan kolonilerden 3 tanesini bölmüştüm. ana lar çıkmış fakat kovanda anaları bulamadım işi garantiye almak için 4 gün önce tekrar günlük yumurtalı çerçeve verdim buğün baktığımda ana memesi yapmamışlardı ama yine anaları bulamadım bunun sebebi ne olabilir. ALLAHA emenet olun
Ara
Selamünaleyküm Hakan efendi.
Dostum, çiftleşmemiş anayı göremediğin için kendini sitrese sokma, meme vurmadığına göre arının anası var duruma göre.
Fazlada kurcalayıp arıyı hırçınlığa sürükleme inşaallah.
Üç dört gün içinde Allah ömür verirse anayı daha kolay görebilirsin hayırlısı ile.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamünaleyküm Ahmet hocam Hayırlı Ramazanlar dilerim. Raşit kardeşimin yardımıyla temin ettiğim karniyollar yavaş yavaş yomurtlamaya başladı. Hala iki çıta oldukları için fazla değil ama bir çıtanın iki yüzü kapalı yavrulu şu anda arıları kabul ettireli 25 günü geçtiğine göre artık karakızların yavruları diye kabul ediyorum. Birinde her nekadar bugün mavi boyalı kara kızı göremesemde kurtçuklar var kapalı var açık pek gözükmüyo oda zannedersem petekler kahverengi olduğundan pek seçilemiyo. Hocam bu kovanlar yavru artırsın diye iki günde bir şeker beslemesi yapıyorum kışa mevcudu tamamlayabilirlermi yoksa takviye vermelimiyim. Daha bal için beklettiğim üç kovandan hasat yapmadım. Bu günlerde yapmayı düşünüyorum ama hala ballıklarda fazla ballı çıta yok.

İkincisi ise kayseride karniyol , kafkas yaşamaz diyenlerden etkilendiğim için ikide kafkas aldım kayserili bir arıcıdan. Onlardada durum aynı ikişer çıtadalar hala ve biri tek çıtada kapalı yavrular gözüküyo. İkinci kovanda iki cıtadada petek ortasında 20 30 civarında sadece kapalı erkek gözü var aldığım kafkası boyasız olduğu için kendim boyamıştım, Kovanda duruyo ama bazı gözlerde ikişer üçer yomurta gördüm hala. Bunlarada aynı şekilde iki günde bir 250 şer ğram şerbet beslemesi yapıyorum. Bu konudaki fikirlerinize çok ihtiyacım var. "İki katta bekleyen 3 kovanım ve eskiden çok sinirli olduğu için bölmüş ve ana vermiş olduğum 4 kovanım var ve bu kovanın anası hala iki çıtada devam ediyor va askerleri hala çok sinirli. Sonuca tam ulaşıp ulaşamayacağım konusunda şüpheli olduğum için onun anasınıda iptal etmemiştim. Bu kovanıda tam yok etmelimiyim Bu sinirli askerler diğer iki çıtalı kovanlara verilebilirmi sorun çıkarırlarmı? ""Ben denemek için bi çıta bir çıta erkek yumurtlayana vermeyi düşündüm, en azından birbirlerini kırarlarsa en az zarar yada en az üzüleceğim kovan olur diye düşündüm""

Birkaç satırda birsürü soru sordum ama vereceğiniz cevaplara hakkaten ihtiyacım var. Tekrar hayırlı Ramazanlar diliyorum.
Ara
Vealeyküm dostum.
Bulunduğun yerde ısının ne durumda olduğunu bilmiyorum
ancak ısının birkaç gün içinde inşaallah, düşmesi lazım.
Yalnız sen bu arada beslemeyi azar, azarda olsa sakın kesmeyesin.
arının gözü en azından şerbetle doysun
Ondan sonra bütün bu olumsuzluklar inşaallah düzelir.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Selamünaleyküm ahmet hocam vitamin ilaçlarında en çok hangisi kulanılmasını tavsiye edersin nosemaya karşı hangi lacı kullanmalıyız
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi