Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bal Arısında Tercih Önem Ve Kriterler
Uzun yıllardan beri, bir çok meslektaşımı ziyaret ettim. Dinlediğim ve başkalarından duyduklarınada sohbetler esnasında şahit olmuşumdur.
Kaliteli bal arısı veya kalitesiz bal arısı tabiri çok yanlış bir terimdir.
Yüksek verimli veya düşük verimli tabirini kullanmak daha akılcıl ve seviyeli bir hitamdır.

Yüksek verimli bir bal arısına sahip olmak ve istenilen düzeyde gelir elde edebilmenin mutlaka bir bedeli vardır.

Mesleğimizin inceliklerini bilmeyen, henüz yeni mesleğimize adım atan ve teknik konulara vakıf olmayanların, yersiz ve haksız eleştirilerine kesinlikle kulak asmıyoruz.

Elbet bir gün, gereken deneyim ve tecrübe edinildiğinde, ön yargılı bir şekilde yaptıkları veya BENLİKLERİNDEN dolayı sarfettikleri sözlerin ne kadar yanlış olduğunu anlayacaklardır.

İnsan kendi mesleğindeki bilgi ve deneyimi kadar ilim sahibidir.
Her şeyi yerli yerince yaptığınız halde, arılığınızın bulunduğu çevre, kalite kriterlerini kesinlikle negatif yönde etkileyecektir.

Daha önce, bal arısının bal verimi ana hattından, uslu veya saldırgan olmasının sebebi ise baba hattından kaynaklanmaktadır demiştik. Bu konu ile ilgili yazımızda zaten sitemizin içinde mevcuttur.
Bu ana kriter kesinlikle değişmeyecektir.

Yüksek verimli bal arısının, yüksek verimli damızlık bir ana arıdan üretilmesi, halk dilinde kaliteli arı imajını ortaya koymaktadır.

Bal verimi yüksek ancak, usluluk unsurununda bal arısında bulunması olayı ise, YÜKSEK BESLEME ile yetiştirilen erkek arı üretimine bağlıdır.

Yurdumuzun bir çok bölgelerinde ana arı üreticilerinin, ERKEK ARI ÜRETİMİNE ne kadar önem verip vermedikleri cevabı mutlaka alınması gereken bir sorundur.
Binlerce ana arı üretim kutularının bulunduğu alanlarda, her bir ana başına düşen erkek arı miktarının orantılı bir şekilde hesaplanması ve asıl yüksek bal verimli ırkların bu hesaplamalların sonuçları olarak ortaya çıkacağının bilinmesi gerekir.

Peşin yargı ve BENLİK duyguları ile işin ehli olan insanların veballerini almak kadar büyük hata yoktur.

Yurdumuzda bulunan ve kıymetinin mutlaka bilinmesi gereken, yöresel veya bölgesel arı ırklarımızın korunması her arıcının üzerine bir vazife addedilmelidir.
Yoksa işlerimiz ısmarlama hacının durumu gibi olur.

Yüksek verim bekliyorsak, Damızlık metaryelleri yüksek ana arının larvaları kullanılmalıdır.

Uslu ve sakin bal arısı isteniyorsa, ana arı üretim yapan meslektaşlarımızın yakın yerlerine, saldırgan arı kolonileri konulmamalıdır.

Ana arının yüksek yumurta kapasiteli olması bekleniyorsa, satın aldığınız ana arıyı üreten kişinin, arıcılık bilgisinin, ana arı üretim bilgisinin ve erkek arı üretimi yapıp yapmadığını mutlaka sorgulamalısınız.

Kısaca konumuzu özetleyecek olursak, yüksek verimli bir bal arısına sahip olmayı planlıyorsanız, Ana arı üreticisini gerçekten araştırıp tanıma zahmetine katlanmalısınız.

Allah cc hazretleri cümlemizi, muamelesi dürüst, mesleğinde bilimsel gelişmelerle kendini yenileyen ve insanlara aynı mesafede yaklaşan insanlarla muhabbet ettirir inşaallah.

Hayırlı, bol ve helal kazançlar temenni ederiz.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamün aleyküm
abi yazılarının bir çok yerindede bahsettiğin gibi konulması gereken hedefin çok önemli olduğunu geçde olsa bu siteyle tanıştıkdan sonra anladım.ben 2004 de bu işe gönül verdiğimde her yerden bana kafkas arısı almam konusunda telkinde bulununca bende gayri ihtiyari bu ırka sahip oldum.fakat gün geçtikce seçimimin benim bulunduğum yöre için pekde doğru bir karar olmadığını anladım başarının bilgi araştırma ve gayretden geçtiği bir muhakkak.bütün arı dostlarına sevgi saygı ve selamlarımla ALLAHA emanat olun.
Ara
Selamünaleyküm.
Saygı ve hürmet bizdendir dostum.
Ne mutlu anlatmak istediklerimi anlayan dostlarımla birlikte olmak.
Allah cc hazretleri cümlemizin ilmini artırıp, hazmını kolaylaştırır inşaallah
Allaha emanet olunuz.
Selamünaleyküm.
selamın aleyküm AHMET abi
biraz sorum olucak izninizle
akrabamın biri
- benim arımın türü çok güzel artvinden getirtirdim hakiki kafkas en uzun dil bunda; gibi bilindik ifadelerle satış reklamı yaptı. ancak araştırmalarım kendi kolonisinin sürekli oğul verdiği yönünde idi. tabiki güçlü koloniler hava yem ortam darlığı genetik oğula yatkınlık gibi birçok sebeple oğul verebilirler ancak yaz döneminde sürekli oğul vermesi o türü üstün özellikli kılar mı? benim kolonimde ise haziran sonu erken oğul hazırlığı olan erkek arı nüfusunun artırılmasını engelleme olarak gözlerin iptalini yapıp binevi oğul engelleme yaptığım kolonimde allahıma çok şükür ortalama 12 si arılı 15 er çıtalı peteklerde oğul durumum yok çok bal yapmaktalar üç günde bir 1 er litre şurup verip gelişimi destekliyorum. acaba ilk defa arı ile tanışıp 11 den 17 petek sayısına tamamen kendi okudukları ve sziin değerli bilgilerinizle ulaşıp ortalama 10 arılı çıtasıyla 17 petekle yavaş mı ilerliyorum. yoksa tehlikeler ( oğullar yeterli bal üretememe gibi) yakın hazırlıklı mı olmalıyım? çok uzatım öür diler saygılar sunarım.
Ara
Selamünaleyküm. Dostum, Artvin kökenli ve saf kafkas dediğiniz arı gerçekten artvin kökenli ve saf ise genetik özellikleri nedeniyle, en az oğul eğilimi olan arıdır. Onda kesinlikle bir yanlışlık var.Senin elinde kullandığın arı ise bulunduğun bölgeye uyum içinde olan ve Allah cc hazretleri nazarlardan esirgesin, gayet güzel bir arıdır. Hayırlı ve bol mahsuller alırsın inşaallah. Erkek arıların yoğunluğunun artması ise, her canlı kendi hayatının devamını erkek ve dişi hatlar olarak devam ettirmek isterler.
Bakım ve takviye beslemelerini yaparken haftalık ve on günlük periyotlar halinde kuluçkalıkları kontrol etmelisin.
Allah cc hazretleri cümlemize hayırlı mahsuller verir inşaallah.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi