Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Önemli Olan İki Konu
Değerli meslektaşlarım, Mart ayının 25'şi.

Ancak geniş bir kitle tarafından bilinen, gök ayı hesabına göre mart ayının henüz ll dir.(Rumi hesaba göre)

Ziraatle uğraşan insanlar bahsettiğim hesabı, dede ata hesabı diye bilirler.
Yıllardan beri, arıcılık mesleğimi Rumi hesaplar üzerinde yürütmeye gayret ettim hamdolsun.

Dikkat ettiyseniz, bu günlerde sahte bahara karşı arılarınızı koruyun uyarısını yapmıştım.

Ani ısı düşmesi, Gece ile gündüz arasındaki ısı farklılıkları ve artık ısı yükseldi diye kolonilerinizin kışlık iç muhafazalarını (Ilıman bölgelerde hariç) nisan ayının l3'üne kadar toplamamanızı özellikle tavsiye etmekteyim.

Rumi ve günümüz takvimi arasındaki gün farkını izah ettikten sonra, iki adım başlığımızın ne ifade ettiğine gelelim.

Arkadaşlar, arılarınıza bakım yaptığınız zaman, kendinize öyle bir sistem kurmalısınız ki, arının sürekli olarak iki adım önünde olmalısınız.

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin hızlı bir şekilde devam ettiğini ve görünen odurki devamınında geleceğini unutmamalısınız.

Kolonilerinizi gerek besleme, gerek yer değiştirme ve gerekse yeni çıkan genç işçi arıların mevcuduna göre petek verme işlemlerini gayet düzenli bir şekilde yapmalısınız.

İhtimal ve şansa dayanan bir arıcılığı düşünüyorsanız lütfen bu düşüncenizden vaz geçmelisiniz .

Artık ihtimal ve şansa bağlı arıcılık bitmiştir. Hani bir kısım arıcılar derler ya, olursa alırız olmaz ise ne yapalım diye.

Sitemizde YÜKSEK BAL ALMA YÖNTEMİ ile ilgili konulu yazıyı çok dikkatli okumalısınız.

O konu içerisinde sizlere sunmuş olduğum bilgileri uyguladığınız zaman, hem kolonilerin iki adım önünde yürümüş olursunuz hemde, bulunduğunuz bölgede yüksek bal verimi alabilirsiniz.

Yüksek bal verimi derkende, arının diğer ürünlerini bırakında sadece bal verimi üzerine eğilin gibi bir yanlış anlamaya meydan vermeyin.

Öncelikle polen toplamayı ve erken ilk baharda yaptığınız masrafları cebinize
koymanızı tavsiye ederim.

Elinizde hali hazır bulunan arılarınızın ırk özelliklerini çok iyi tesbit ederek, yapacağınız bakım ve besleme sistemlerini bu özellikler üzerine kurmalısınız.
Arı bakımı, besleme ve seviyeleme (Zayıflara takviye verme) günlerinin içinde olduğumuz mart ayının sonuna göre kendinizi hangi arı ürününü hedeflediğinizin bilincinde olmalısınız.

Aslında zamana karşı yarış ve sürekli arının iki adım önünde olmanın sizlere neler kazandıracağını izah edelim.

. İklim şartları ve ısı değerlerine göre kovan kontrollerini sabit gün aralıklarında yapmak, arının boşa çalışmamasını sağlar.

. Sabit gün değilde rastgele bakımlar, olası açlık tehlikesine düşmesi muhtemel koloni kayıplarını önler.

. Yaşlı ana arısı olan kolonilerinizin, özellikle bu günlerde ana teşebbüslerini engelleyerek, yeterli erkek arı mevcudunun olmadığı şu günlerde değilde, bu kolonileri diğer kolonilere sahte ana tercih etmeden dağıtılmasını sağlar.
. Etrafınızda bulunan diğer arıların, sizin kolonilerinizi yine olası yağma yapmalarına engel olur.

. Ergin arı hastalık ihtimallerinin tesbiti veya varroanın temizlenmesini sağlar.
Arkadaşlar, sıraladığımız bu işlemler, aslında iki adım başlığımızın ne anlama geldiğini anlamanız açısından çok önemli ögelerdir.

Her koyun kendi bacağından asılır ancak, asıldığı yerde çürümeye başladığı zaman, etrafında bulunanlarıda rahatsız edecektir. Bu bakımdan ihtimalli ve şansa dayalı sistemleri bırakarak, arının her zaman iki adım önünde yürümelisiniz.

Kolonilerinizi, düzenli ve dönüşüm sistemi üzerine yönetmelisiniz. Arılar size değil, siz arılarınıza yön vermelisiniz.

Allah cc Hazretleri cümlemize hayırlı bol kazançlar nasip eder inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
AHMET BİRBİLEN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Allah cc Hazretleri cümlemize hayırlı bol kazançlar nasip eder inşaallah.

Allah sizlerdende razı olsun güzel bir dilek ...

teşekkürler usta
Ara
selamünaleyküm
Arılarımı havalar geceleri soğuk oluyor diye sıkışık düzende götürüyordum
hafta sonları kontrol ediyordum
malesef arı sıkışmış ve oğula yönelmiş hemen ana arı gözü yapmışlar
çıkmak üzere olan kapalı yavrularının da yeni çıta isteyeceğini ve 2 gün önceden bu isteklerinin yerine getirilmesi gerektiği sonucuna vardım
ya siz ne dersiniz
saygılar Allah'a emanet ol
Kal sağlıcakla
Ara
Vealeykümselam dostum.
Evet, sıkışmış ve çerçevelerin aralarında asker yoğunluğu gayet iyi olan arılarına artık petek vermelisin, doğrudur.
Allah kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Selamümaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Erken sıkışan arıları rahatlatmak için kontrollü zayıflatmak da mümkündür. Güçlü koloniden zayıfa bir veya iki çıta kapalı gözlü veyavru çıkması yakın olan çerçevelerden verilebilir. bu durumda güçlü oğula yönewlmezken zayıfda güçlenmiş olur.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi