Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta İlk Bahar Dönemi
Muhterem dostlarım.

Kar yağdı, ayaz oldu, sel bastı derken Elhamdulillah havalar ılımaya başladı.
Güney bölgelerde, özellikle AKDENİZ ile EGE sahil şeritlerinde arılar faaliyete geçtiler artık.

Elbette aşırı bir faaliyet olmamakla beraber özlem bitti diyebiliriz.
Arkadaşlar, geçmiş yıllarda olan ve sürekli devam eden şikayetler, içinde bulunduğumuz 2008 sezonu başında da aynen devam ediyor.

Hatırlarsanız, sitemizde eylül ayında yapılması gerekenler ve son güz bakımları başlığı altında gayet geniş bilgiler vermeye çalıştık.

Yazılarımızı takip eden arkadaşlarımızın bir çoğundan hamd olsun arı sönme haberleri almadık. Demek o ki, itinalı ve bilinçli bir son bahar bakımı ve sıkı bir kışlık düzen vermek arı sönmelerini en alt düzeye indirmektedir.

Elbette, Takdir Allah cc hazretlerine aittir. Bizler kul olarak yeterli tedbiri almak zorundayız.

Arkadaşlar, içinde bulunduğumuz şubat ayının son günlerinde, havanın güneşli olduğunda ve öğlenleyin saat 11 ile 13 arasında seri bir şekilde arılarınızı kontrol etmelisiniz.

Bu kontroller, yaşlı arı kadrosunun ölümleri neticesinde boşta kalan peteklerin kovanlardan toplanma bakımı ve ana arısı olmayan kolonilerinizin tesbiti amaçlı olmalıdır.

Fazla çerçevelerin kovanlardan alınması, aynı zamanda arıların daha sıkışık duruma getirilerek, yaşlanmış işçi arıların daha fazla zayiat vermemesi amacını gütmelidir.

Ömürlerinin son haftalarını yaşamakta olan, yaşlı işçi arıların daha fazla zaiat vermemeleri ve yerlerine çıkacak genç işçi arıların daha sıhatli olması temin edilmelidir.

Bölüm tahtalarını kışlık düzende olduğu gibi aynı şekilde yerleştiriniz.
Aynen kışlatma düzeni gibi, fazla çerçeveleri aldıktan sonra mutlaka arılarınızın tekrar boş kısımlarını doldurup, ısınmasını sağlamalısınız. “Rutubete dikkaaaaaaaat”

Bu bakımlarınız esnasında, ana arısı olmayan kolonilerinizi zaman kaybetmeden, doğal bitki kokusu içeren parfümler aracılığı ile, aynı koloniye birden fazla dağıtım yapmamak kaydı ile, arıları birleştiriniz.

Bazı arıcıların, ana arısı olmayan koloniye, diğer güçlü kolonilerden günlük yumurta vererek, ana yaptırma yanlışına düşmeyin.

Unutmayın ki, ana arı l6 günde çıkmaktadır. Farz edelim ana arınız vereceğiniz günlük yumurtalı petekten çıktı diyelim, peki çiftleşecek ERGİN erkek arıyı yeterli düzeyde bulabilecek mi?

Bu şekildeki olumsuz, erken ilk bahar şartlarında çıkacak olan bir ana arı ne kadar istikbal vadedebilir.

Bütün bu şartları göz önüne alacak olursak, en garanti ve sağlıklı sistemin, ana arısı zayi olmuş bil koloninin diğer kolonilere birer çerçeve olarak dağıtılması olmalıdır.

Bunun yanı sıra, elinizde geçen sezondan yedek ana arınız varsa, hiç zaman kaybetmeden, anasız olan kolonilerinize ana arı uygulamasını yapınız.
Ana arıyı kafes içinde verdiğiniz koloninizin dikkatini, ana arı üzerinden başka alanlara kaydırmak içinde mutlaka, koloniye kek vermelisiniz.

Arkadaşlar, gerek ana kontrolü, gerek fazla peteklerin alınması, gerek azık takviyesi, gerek kek verme işlemleri esnasında, kolonilerinizde olası, ergin arı hastalıkları ve varroa kontrolünü de ihmal etmeyin inşaallah.

Özellikle varroa kontrolünün, içinde bulunduğumuz 2008 yılının şubat ayı itibariyle çok mükemmel bir zaman olduğunu unutmayın.

İlerleyen günlerde, inşaallah kolonilerinizin gücü artacaktır. Ancak, bu günlerde varroa kontrolü ve mücadelesi için gereken çalışmaları başlatmaz iseniz, koloni asker mevcudunun arttığı günlerde yetersiz duruma düşebilirsiniz.
İlerleyen günlerde, koloni sayınızı artırmak istiyorsanız, kovan tedariki veya bakımlarını da başlatmalısınız.

Koloni sayısını artırmak isteyen dostlarıma, DEVŞİRME USULÜ OĞUL ARI elde etme sistemini özellikle tavsiye ediyoruz.

İstikrarlı bir şekilde hem arıyı verimden düşürmemek ve hemde yeni koloniler elde etmek istiyorsanız, bu sistemi uygulayın.

Konu ile ilgili gerekli tüm bilgiyi, sitemizin içinde bulacaksınız.

Allah cc hazretleri mesleğimizde bereketli bir sezon nasip eder inşaallah.
Kazasız, belasız ve huzurlu bir 2008 sezonuna hoş geldin diyelim inşaallah.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
selamünaleyküm
bu siteyle tanışana kadar her sene 2 yada 3 kolonimi kaybederdim bu siteyle tanışdıkdan verilen bilgileri uyguladıkdan sonra 2008 senesinde hiç kaybım olmadı. şuanda 2009 şubat ayı ALLAHIN izniyle şuana kadar kaybım yok ALLAH sizden razı olsun.
bu günkü kontrolümde şu tesbitimi arkadaşlarla paylaşmak istedim.
GÜZÜN YAPILACAK İŞLER konu başlığı altında kovanların havalandırılması ve rutubetten korunmak için örtü bezinin önden bir kenarı v biçiminde kaldırılır,eğer örtü tahtası kullanılıyorsa 14 lük bir matkapla delinecek olan bir deliğin arıyı rutubetten koruyacağını yazmıştınız.ilk anda bana uygulanır gelmedi kışın arıların soğukdan öleceğini düşündüm.fakat genede bütün kovanlarıma uyguladım.daha öneki senelerde kovanlarımmın yavru faaliyetlerinin başlamasıyla birlikde kovanda aşırı bir rutubet oluşuyordu adeta simsiyah oluyordu.bu havalandırma tekniğini uyguladıkdan sonra sonuç sıfır rutubet hiç rutubet yok
ve tesbitimide sizinle paylaşayım ANAARI yavrulama faalaliyetlerine kovanın hangi köşesinden havalandırma açtıysam o tarafdan başlamış. arım ne üşüdü nede öldü aksine rutubetsiz ortamda daha bir güzel gidiyor maaşallah.belki tesadüfdür diye diğerlerine bir bir baktım havalandırma nerede yavru orada. e ne demişler bilmiyorsan birbilene danış.
ALLAHA emanet olun.tüm arıcı arkadaşlara selamünaleyküm.
Ara
Selamünaleyküm bayram efendi dostum.
Göstermiş olduğunuz tevazu ve teşekkürlerinizden dolayı, bizden canı gönülden sizlere teşekkürlerimizi sunarız.
Allah cc hazretlerinin bizlere göstermiş olduğu ilim ve ahlaki değerler nezdinde, bilgilerimizi İNŞAALLAH ölümü tattığımız son ana kadar sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz.
İnşaallah, bundan sonraki günlerde ömrümüz olursa hayırlı dua ve temennilerinizi bekler, 2009 sezonunun cümlemize bereketli bir sezon olmasını Cenabı Allahtan niyaz ederiz.
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm AHMET ABİ
kovanları bol bol gözle kontrol ediyorum. su ihtiyacı için uzaklaşmamaları ve kirli suları daha az kullanmaları için yakına su kabı koydum. kovanlar birbirlerine çok yakın nerdeyse bitişik. uygun havada okadar çok arı oluyor ki sanki oğul çıkışı gibi çarpışıp yere düşenler oldukça fazla. geyet sık bir polen gelişi var. geçen kontrollerde zayıf ve anasız kovan bırakmamış birleştirmiştim acaba bu aşırı kalabalık dışardan yağmalama mı? kırmızımsı polen gibi sanırım propolisde oldukça yoğun taşıyolar. acaba bu günlerde kovanları uygun havada açıp ana, yavru, besin ve varoa kontrolleri yapmalımıyım.
rahatsız etmekten çekiniyorum çünkü havalar ısınmadı bir türlü.
Ara
Vealeykümselam dostum.
İlk bahar bakımlarının yapılabilmesi için, yukarıdaki konumuzda gereken iklim şartlarınında oluşmasına dikkat edin diye belirtmiştik.
Elbette uygun ısı derecesini yakaladığın, gün ortası saatlerinde bu kontrolleri seri bir şekilde yaparken, kovan iç ısısının bakım esnasında aşırı zaman kaybından dolayı olası olumsuz durumlara düşmemeye dikkat edesin.
Allaha emanet olasın,
Selamünaleyküm.
selamünaleyküm AHMET HOCAM
dünkü gözlemlerimde 5 çıtalık bir kovanda 4 çıta tam arı ve 3 çıta yarım yavru, arkalı önlü tam 1 çıta yavru denebilir. Yem çıtasını boşaltmışlardı yarımlarla destekledim ilk yavrular çıkmıştı. nerdeyse karniolla aynı anda yumurta atmışalar. Buna ilaveten geçen yıllardan oğul olan, sanırım yaşlı ana kanadınında ufacık kırıklık var hem de ufak, dolgun değil. değiştirmek isteğim analar var. 6 marta kadar bekleyip o tarihlerde anayı iptal edip ilk ana üretim işne başlasam mı? 21 güne kadar erkek arılar diğer kovanlardan çıkar zayıf yetersiz anaları iptal ederim diye düşünüyorum. bu arada yeni planladığımız anaları vermek mi faydalı olur yoksa bekleyip oğuldan önce anayı iptal edip sağlam 2,3 tane ana memesi bırakmakmı?
şimdi şu aklıma geliyor uysal bir türün sahte analı bir kovanına ne kadar çok ihtiyaç var çünkü bu dönemde mevcut analar erkek arı yumurtası atmıyor sıcaklığın 20' olamasını bekliyor. olsa bile çok nadir. geçen yılın genç anası olmasına rağmen pek ümitli olmadığım heybetsiz analarla zaman kaybetmek istemiyorum ancak türüde arı olarak değil evlat olarak görüyorum türünü devam ettirmek onlarında hakkı dışardan yabancı ana vermek en son yapıcam şey. Yoksa karar için acelemi ediyorum endişem şurdan geliyor hocam geçen yıl mayıs'tan haziranın ilk haftalarına kadar üretip yaptığım ruşetlerden bal alamadım yaz boyunca şuruplamama rağmen. Verimli genç ana arılarla erken baharı geçirmek tecrübesizliklerin geçmesi ve yumurta keselerinin tam olarak faliyete geçmesi buna ilaveten polen ve nektar döneminde bir miktar yumurtlamış kararlı genç analarla yola devam edilmesi olanca gayretim.
Ara
Vealeykümselam dostum. Öncelikle üzerinde arı olmayan veya az arı olan petekleri mutlaka kovandan çıkar ve arıları tekrar sıkıştır.
Bölme usulü ana arı işine değilde, oğul hazırlığı olan arılardan sana yeteselik ana arıları elde etmeye çalış inşaallah.
Irk devamını düşünmek mutlaka güzel bir düşünce ancak, IRK ISLAHI ve BULUNDUĞUN YERE İNTİBAK ETMİŞ sakin ırk ASİMİLASYONUNU tercih et.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaleyküm.
Selamünaleyküm Ahmet Hocam,
Siz değerli üstadıma nacizane birkaç sorum olacak müsadenizle,cevaplayabilirseniz sevinirim.
Geçen yaz mevsiminde deniz suntası (18 mmlik kontrplak) 5 tane kovan yaptırdım,5 tane de çam ağacından. Arıları sonbaharda bu kovanlara aktardım, deniz suntasından yaptırılan kovanlarda rutubet çok fazla oldu.Bu kovanların uçma deliğinin tam karşı tabanına havalandırma deliği açsam olur mu? bir tanesinde deneme amaçlı bir çalışma yaptım, uygun bulduğum bir havada (Şubat sonuna doğru)arıyı bu kovana aktardım, sonucu sizlerle paylaşacağım
Yeni 20 kovan daha yaptırdım bunları ne zaman aktarayım?
1Mart itibarı ile şerbetle beslemeye başladım zamanlama erken mi?
Niye deniz suntasını tercih ettin derseniz:
1 kovanlar çok hafif oldu,
2 kovanlar tutkallı malzemeden olduğu için kesinlikle kurtlanma olmayacak,
3 sanırım kovanlarda şişme veya ek yerlerinden atma derdi olmayacak
Ara
Vealeykümselam dostum.
Uçuş deliğinin karşı tarafından yani TABANINDAN havalandırma deliği olmaz dostum. Kovan içinde hava ceryanı oluşurki bu arının sonu demektir.
Kovanlarınızı aktarmak için ısının 16 ve üssü olduğu günlerde öğle vakti, güneşin dik açıda olduğu günlerde yapın inşaallah.
Yüksek miktarda bal alma ve 51 gün besleme sistemleri başlığı altındaki konuları bir zahmet bir kaç defa daha oku inşaallah.
Bu konuları okuduğun zaman, Kek ile besleme ve şerbetle besleme zamanına daha iyi karar vereceksin.
Deniz SUNTASI mevzuatı elbette hafif olur ancak, benim fikrimi sorarsan yinede çam kerestesi üzerindedir.
Allah cc hazretleri cümlemizin işlerinde kolaylıklar nasip eder inşaallah.
Allaha Emanet olasın, Selamünaleyküm.
selamünaleyküm hocam
uzun zamandır görüşemedik malum vizeler yeni bitti
kovanları kontrolümde 6 çıtadan az çıtası olan kovan yok şu an için çok iyi polen gelişi var 9, 10 çıtalıklara dahi henüz kat atmadım acak beni korkutan yaşlı anları 6,7 tanesi yaşlı ana kanatları açık ve uçları hafif kırık yumurta kesesi huni şeklinde. sesiz sedasız kendi soyundan ana değiştirme işlemini de başarırsak bu sene 13 kovanı 25 kovan yaparız ve biraz bal alırız gibi düşünüyorum allah izin verirse inşallah. varoa kontrollerimde maşallah gıcır gıcır arılar güz ve bahar ilaçlamaları işe yaramış. birde bu tırtışlı straforu bölme tahtası olarak kullanıyodum sanırım anlatmıştım. bölmeleri çıkartım diblerinde sır kalıntılarıyla beraber oldukça fazla miktarda varoa ölüleri buldum ben geçen yıl dahi arılarda bu kadar varoa canlıyken gözlemleyemeştim. birde kovanlar daha irilmiş gibi geldi hocam bana italyan arıların videolarında gözlemlerken daha iri abdomenlerin sayısı daha fazla gibi görürdüm hani yaşlı tabiriyle bu bal akışı başladı anlamına mı geliyor yoksa kış arıları artık son günlerini mi yaşıyor. birde artık mum verme zamanı geldi gibi çünkü 6 çıtalık kovanın biri çuvala salkımı kondurmuş içine de ana yumurta atmış aynen yaban arılarındaki gibi geçen yılda baya uğraştırmıştı beni aynı kovan çok büyük bal depoları yapıyor sık olmasına rağmen çıtaları hem yapıştırıyor hemde arasına yeni salkım yapıyor son çıta tam arı basmadığı halde yeni mum salkımı yapıması bu kovanda biraz daha yaban özellikleri belirgin diyebilirmiyim hocam referans olarak alsam.
' saygılar sunarım hocam hayırlı cumalar selamünaleyküm cümleden! '
Ara
Vealeykümselam dostum, öncelikle cümelimizn Cuması hayırlı olur inşaallah.
Evet dostum, kazasız belasız ve bol ürünler alırsınız inşaallah.
Elbette petek isteyen arılarını boşa petek ördürme. Karınları şişkin gibi gördüğün arılarına dikkat etmelisin. Nosema tehlikesi olabilir. Bak dostum olur demiyorum, olabilir diyorum; o arıları iyi takip et. Sitede nosema hastalığı ile ilgili yazı yazdık hamdolsun.
Enson bahsettiğin o arı bulunduğun yöreye uyum yapan bir hibrittir, kıymetini bilesin inşaallah.
Allaha emanet olasın, hayırlı, huzurlu ve helalinden bol kazançlar inşaallah.
Selamünaleyküm.
Kıymetli hemşerim,
Ben sizi Kahramanmaraşt'a çok aradım ama görüşmek nasip olmadı.Arıcılar birliği seçimine geleceğinizi
tahmin ettim ama seçimede gelmediniz. Neyse hayırlısı Allah'tan.
Ben sizinle ana arı konusunda detaylı bir şekilde konuşmak istemiştim. Çardak tarafına gelirsen beklerim misafirim olursun. Yinede Ana arı temini konusunda bize nasıl yardımcı olabileceğini yazarsan sevinirim.
Hayırlı işler, hayırlı çalışmalar diliyorum. Selamünaleyküm..
Ara
Selamünaleyküm Berk hanoğlu kardeşim.
Benim arıcılar birliği ile hiç bir bağlantım filan yok dostum.
Bu güne kadar Birliklerden her hangi bir faydalı adım atıldığını görmedim. Neden dersen, Acizane benim sitemdeki yazılarımın tamamını öncelikle Tecritli alanlar ve GEN BANKASI konusunda hiç bir adım atılmadığını göreceksin.
Benim derdim Türkiye arıcılığı değil muhterem dostum, Türkiyemizden Allah nasip ederse tüm dünyayı planlıyorum. Sakın yanlış anlama bu kapasitede bir organize olursa o organizenin ÇAYCILIĞINA razıyım CANIM HEMŞERİM.
Bak dostum, benim her türlü çalışmalarından memnun kaldığım bir dostum var İsmi SÜLEYMAN GÖNÜLLÜ Telefon numarası 0533 6642234 bu numarayı bir zahmet ara ve benimde selamlarımı söyle bu dostumun ürettiği anaları gönül rahatlığı ile alabilirsin.
Bu arkadaşımdan ana temin edeceğin tarihi kendisine bırak o işin ehlidir.
Sonsuz saygı ve hürmetlerimle, Allah cc hazretlerine emanet olasın.
Selamünaleyküm.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi