Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SORUMLULUKLARINI BİLMEYENLER
Değerli meslektaşlarım, konumuza Almanyadaki eğitim sisteminde olup biten bir konuyu sizlerle paylaşarak başlamak istiyorum.

Almanyada talebelerin başarısızlıklarının sorgulaması, o derse giren öğretim görevlilerini sorgulamakla yapılmaktadır. Merak eden varsa bir zahmet İnternet diye bir olay var, oradaki dostlarından öğrenebilirler.
Bu ne demek izah edeyim.

Bir öğrenci herhangi bir dersten başarısız oldu diyelim. Okul yönetimi başarısız olan talebenin başarısızlığını öğrenciye kesinlikle yüklemiyor dostlarım.
Ya kimden hesap soruyor dersiniz? . Direk olarak o derse giren öğretim görevlisini hesaba çekiyor.

Diyor ki bu talebe neden başarısız?

Vay ki o görevli talebeden kaynaklanıyor desin, cevap hazır neden öğretmiyorsun?

O öğretim görevlisinin bulunduğu okuldaki ita amirleri hemen dosyaya not düşüyorlar. Hatta iç yönetmelik gereğince o görevlinin bazı sosyal hakları engelleniyor.

Dahada ötesi, o okuldan ayrılıp ta başka bir okula tayin istese dosyasındaki öğrenci yetiştirme deki başarısızlığından dolayı iş bulamıyor.
Vaaaay Türkiye'm vay.

Alın bakalım dostlarım, Avrupa'nın örnek alınması gereken yerleri bu ve buna benzer yönleri olmalı.

Elbette bilim ve teknik alanlarından da karşılıklı alış verişlerimiz olmalıdır.
Bilim adamları. gerçekten bilim adamları tarafından yetiştirilir. Başarısız olan talebelerin başarısızlık faturaları, talebelere kesilen bir eğitim ve öğretim sisteminden ne hayır bekleyebiliriz????

Daha önceki konularımızda da bahsetmiştim, Japonya da ki bir inşaat mühendisi mezun olur olmaz proje çizemez demiştim.

Bizim ülkemizde adam mezun oldu, mühendistir yazar çizer.

Adam Doktora yapmıştır, keser diker.

Adam Prof. olmuştur, anlatır, ders verir ancaaak, benim canlar feda edilen ülkemi tanımıyor, bilmiyor dostlarım.

Araziye inmez, dağın başında yatmaz, gariban köylümün evi kokuyor der, fakir kardeşimin sofrasında yemez; mikrop ve hijyen kompleksine kapılır.

Peki ne yaparlar;

Şöyle olmalı,

Şöyle yapılmalı,

Şunlar gerekmekte,

Şöyle gidilmeli,

Şöyle içilmeli vs., vs. .

Yahu okumuş adam, eğitilmiş adam, diplomalı adam el insaf be.
Basenlerine yapışan koltuğunu bırakta, eğit. öğret, yetiştir ve eserlerinle ahkam biç.

İnsana yatırım yap ki İNSANLIĞINLA övünesin.

Muhterem dostlarım, satırlarımdan çok sitemli olduğumu anlamışınızdır, benim sözüm eli öpülesi saygı değer insanlara değil.

Bir yerlerde oturup VURGUN üstüne vurgun yapıp, hizmet ediyorum safsatası ile arıcı camiasını soyup soğana döndüren görevli veya yarım yamalak bilgilerle arıcılarımızı halen kovan ortalaması olarak l6 kilogram bal veriminde süründüren biçare cahil insanlaradır.

Sitemize üye olan ve yazılarımızı takip eden muhterem dostlarım. Arıcı birliklerinin kuruluşundan bu güne kadar, birlikler nezdinde yapılanları bir araştırın.

Birlikler ne için kurulmuştu neler yapıyorlar.

Birliklerin başında bulunanların gerçekten kaç tanesi arıcılığı biliyor?
Nerelere gelinmesi gerekiyordu nereye gerilediler.

Birliğe üye olan meslektaşlarımıza, koltuk davasından dolayı nasıl davrandılar?
Senelik aidatları seve, seve veriyor musunuz yoksa kaçıyor musunuz?

Yüzlerce kolonisi olanlarla, 50 kolonisi olanlar ne kadar aidat ödüyorlar?(Varsa teklifleri bu haksızlığa, birlik başındakilerin, birlik yöneticileri neden susuyorlar.)
Dağıtılan ana arılardan gerçekten memnun musunuz?

Dağıtılan ana arıların, her alanda performans takiplerini birlikler yapıyorlar mı?
Ana arı desteklemesi arıcılarımızın verimlerini ne düzeye getirdi?

Birliklerin başında bulunanlar, birlikleri şahsi ticaret hane olarak mı kullandılar yoksa gerçekten hizmet mi ettiler?

Vel hasıl kelam arkadaşlar, bana kalırsa ALAN MEMNUUUUN, Veren memnun.
Hani arıcıların baş belası VARROA var ya, birtakım asalaklar bazı isim ve etiketler altında soyup soğana döndürmeye devam ediyorlar.

Vurgun ve haksızlığa göz yumarak, 70 milyon insanımızın hakkını gasp eden, hangi meslekten olurlarsa olsunlar, baki alemde 70 milyon insana hesap vereceklerini iyi düşünsünler.

Dünya hayatında iken, sağlıklarında, iş ve evlilik hayatlarında zaten düştükleri durumlar gözükecektir dostlarım.

Temennim, arıcılığı gerçekten bilen, bölgesel ve iklimsel verilere dayalı bilgilerle kendini yetiştirmiş meslektaşlarımın bu işlerin başında olmasıdır.
Arkadaşlar Birkaç ülkenin, Yurdumuz da dahil kovan başına bakın ortalama bal verimini de sizlere ileteyim.

Dünya ortalaması olarak bal verimi 20 kg .

Çin'de kovan başı ortalaması 33 kg .

Kanada'da kovan başı ortalaması 64 kg .

Macaristan'da kovan başı ortalaması 40 kg .

Arjantin'de kovan başı ortalama 40 kg .

Avustralya'da kovan başı ortalaması 55 kg .

Meksika'da kovan başı ortalaması 27 kg .

Dört mevsimi aynı anda yaşayan Türkiye'mizin Kovan başı ortalaması ise l6 kilogramdır.

Değerli dostlarım, Türkiye Arıcılığımızı neresinden incelerseniz inceleyin, işin ehli olmayan kişi ve kişilerin ellerinde olmasından dolayı Maalesef bu ortalamamız l3 kilograma iner l6 kilograma çıkar şeklinde devam etmektedir.
Allah cc hazretleri samimi ve hilesiz üretim elde etmek isteyen tüm meslektaşlarıma yar ve yardımcı olur inşaallah.

Ahmet BİRBİLEN
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
S.A HOCAM
HOCAM ŞİMDİ YAZACAĞIM KONU BİRAZ FARKLI
ÖNCELİKLE NEREYE YAZACAĞIMIZI BİLE BULAMADIK.
AMA HOCAM YOĞUN İSTEK ÜZERİNE YAZIYORUM BİLESİN.
BAZI İNSANLARIN İSTEYEREK YADA İSTEMEYEREK DE OLSA NAZARI DOKUNUYOR.
ARI DA BU NAZAR DAN Bİ HAYLİ ETKİLENEN BİR VARLIK.
NAZAR A KARŞI NE YAPILMALI SİZCE NAZAR NEDİR.
BİZE BU KONUDA NE SÖYLERSİNİZ. ALLAH RAZI OLSUN
S.A
Ara
Selamünaleyküm.
Dostum Kainatın EFENDİSİ RESULÜ KİBRİYA SAV buyuruyorki, nazar vardır ve kendinizi nazardan korumaya gayret gösterin.
Ahmed HULUSİ hazretlerinin DUA VE ZİKİR isimli bir eseri var o kitapta KORUNMA DUASI diye bir bua var
Rabbi inniy messeniyeş diye başlar. Zaten kibatın ilk sayfalarında o dua.
Onu ezberleyin ve günlük olarak okuduğunuz zaman, gerek maneviyi yönden gerekse, bu konularda korunma boyutunu gerçekleştirmiş olursunuz İNŞAALLAH.
ALLAH CC HAZRETLERİ CÜMLEMİZİ SALİH AMELLER YAPAN KULLARINDAN EYLER İNŞAALLAH.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi