Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılıkta Yeterli Mesai Ayırma
#1
Günde 8-10 saat çalışan işçi, memur, çiftçi veya başka meslek sahibinin asıl işine engel teşkil etmeden 30 kolonilik bir işletmeye bakabileceği hesaplanmıştır.

İşin içine hafta sonu tatillerini ve aile bireylerinin yardımlarını da katacak olursak 50-60 kolonilik bir işletmeye rahatlıkla bakabilecekleri bir gerçektir. Bu şekilde bir arıcılık yapmak isteyen, mevcut gelir kaynaklarına ek bir gelir kaynağı sağlamak üzere planlayabilir.

Arıları kovanlara, kovanları da götürüp, ıssız bir yere bırakmak suretiyle arıcılık yaptığını düşünmek gibi bir gaflete de düşmemek gerekir.
Bu şekilde yapılacak bir arıcılık, getirisinden çok zarara uğratacaktır. Bu arada sadece sizin kaybınız olsa baş tacı; Ülke arıcılığına dolaylı yönlerden zarar vererek, milli servetimiz olan, arı ürünlerimizin heba olmasına zemin hazırlayacaktır.

Konuyu hastalıklar açısından ele alacak olursak, bir çok ilaçların Hammade'si ülkemizde olmadığından dışarıdan getirilmesi gerekmektedir. Bu da dışa bağımlılığımızı artıran ana faktörlerden sadece arıcılık alanındakilerdir.
Bir kısım arıcılarımız, kafalarının estiği her dönemde arılarına vitamin ve antibiyotik vererek, arılarından çok yüksek verimle alabileceklerini zannetmektedirler.

Değerli dostlarım, yazılarımda her hangi bir hastalık belirtisi anında tecrübeye dayanan öncelikle, kültürel tedbirleri, koloni yönetim tekniklerini ve bölgesel iklimsel değişikliklerini göz önünde bulundurmanız gerektiğini sürekli olarak vurgulamışımdır.

Adeta bir esinti misali, hevese gelerek kullanılan antibiyotik ve vitaminler faydadan çok zarar verecektir.

Özellikle arı hastalıklarının tedavilerinde kullanılabilecek antibiyotiklerin, kullanım tarifi ve süresini kesin bilmek gerekir. Ayrıca ilaçla tedavi uygulaması esnasında, ilacın verilme yöntemi de çok önemlidir.

Bütün bu anlattıklarımı göz önünde bulunduracak olursak, birinci derecede bilinçsiz antibiyotik kullanımı, arıların ömürlerini kısaltacaktır, ikinci derecede ise balda artık maddeler bırakacaktır.

Temennimiz, öncelikle kültürel ve koruma tedbirlerini alarak lüzumsuz vitamin ve antibiyotik kullanımlarından uzak durulmasıdır.
Bu arada bir uyarıda bulunmak isteriz.

Yukarıda 30 kolonilik bir arı ünitesi sadece bal üretimi göz önüne alınarak örnek verilmiştir.

Diğer arıcılık kollarında söz konusu hafta sonu tatilleri kesinlikle yetmediği gibi normal 8 saatlik mesai sürecinin’de bazı günler yetmediğini işin içinde olanlar pek ala bilirler.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla
#2
Bir işin başarılı bir şekilde tamamlanması için ne gerekiyorsa onu yapmak gerekir.
Bir ata sözümüz var der ki ecdat, "Kör, Allah'a nasıl bakarsa Allh'da köre öyle bakar.Koloninin gelişp ürün verir seviye gelmesi için gereken koloni yönetimi ve düzenlemesi yapılmazsa bunun için zaman ayrılmazsa o koloniden ne bekleyebiliriz ki?
Başarılı bir arıcılık için hergün yeni birşeyler öğrenmek, bilgi dağarcığımızı geliştirmek gerekir. Bu durum yz kış fasılasız devam etmelidir.Yoks dünü bu güne eşit olan zarardadır.
Cevapla
#3
Selamünaleyküüüüüüüüm, Erdal efendi dostum.
Ne olur yani, Allah cc hazretlerinin bir selamı ile konuya başlasan???????????
Hadi, bu defa unuttuğuna sayalım.
Allah cc hazretleri cümlemizin İLMİNİ ARTIRIP GEREĞİ ÜZERE, HEM DÜNYA HEMDE SONSUZ HAYATA DAİR İŞLERİMİZİ VAKTİNDE YAPMAYI NASİP EDER İNŞAALLAH.
Selamünaleyküm.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi