Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arıcılık Maliyeti
Arı denince akla bir kovanda doldurulmuş arılar gelmektedir.

Artık gözünüzü açın kovana doldurulmuş arı ama; ırkı nedir ?

Gücü nedir ?

Hasta mıdır ? Değil midir ?

Hırçın mıdır ? Sakin midir ?

Ve en önemlisi de 600 m.’den bir anda 3200 m.’lere yükselebilen yaylalarımıza intibak etme güçleri ne kadardır ?

Bunları anladıktan sonra maliyetine geçebiliriz.

Asgari yeni arıcılığa başlamak isteyen amatör bir arkadaşımızın en az 3 en fazla 15 kovan arı almasını tavsiye edebilirim. Bu da bugünkü birim fiyatlarla l50 ile 200. Ytl arasında değişebilmektedir.

Buna araç gereçleri de katarsak en az 50 en çok 200 Ytl arasında bu altın yumurtlayan mesleğe adım atılmış olur. (Bu rakamlar kovanlı veya kovansız olarak arıyı satın aldığınız insanlarla yapacağınız anlaşmalarınıza bağlıdır.)

Elbette yıllık olarak koloni ve çerçeveli arı fiyatları artış gösterecektir.
ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR.
ahmetbirbilen46@hotmail.com
Ahmet Bey Devşirme usulu arı bölme videonuzu izledim. Benim için çok yararlı oldu. Arılarınızın sakinliğide çok hoşuma gitti. Ticari olarak üretiyomusunuz bilmiyorum ama bana 4 adet kraliçe lazım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Ara
Selamünaleyküm.
Muhterem dostum, bir çok arkadaşım aynı konu üzerine benimle iletişim kuruyor bizim arı ırkımız hususunda.
Etrafımda yüklü miktarda yerli melez arısı bulunan bazı arıcılar haziran ortalarına kadar kalmıyorlar. Bende kimsenin kalbini kırmak istemiyorum.
Evet benim zaten tüm detaylarıyla uzmanlık alanım Ana arı üretimi.
Allah ömür verirse ilerleyen sezonlarda bu duruma bir çözüm bulmak zorundayım. İnşaallah üretim yaptığımda sizlerede bizim ana arılardan yollarım hayırlısı ile, Bu aciz kul Ahmet BİRBİLENE dua edin inşaallah.
Görüşmek ümidi ile, İşlerinde başarı ve kolaylıklar dilerim.
Selamünaleyküm.
Önce arıcı olup olmayacağınıza karar vermelisiniz.Karar verdikten sonra Kovan edinmelisiniz.
Hiç arıcılığı bilmeyen birisi için bana göre 15 kovan çok. Bir iki kovanla başlayarak öğrene öğrene devam etmekte büyük faydalar var.Bu arada tek başına pratikde yetmez.Okumak, araştırmak, soruşturmak incelemek de gerekli.Taskip edilen stlerler, bolglar, kitaplar dergiler, profösörler hayatınızda olmayacaksa zahmet etmeyin derim.
Selamünaleyküm Erdal efendi.
Fikirlere saygım var bunu sitedeki yazılarımdan anlamışsındır umarım.
İki kovanla veya üssüyle başlamak gibi bir saplantı içinde hamdolsun olmadım.
Uzan zamandır bu işi yapıyorsan, bir koloni bir anda elinden çıkar, haberin bile olmaz. Ancak, on ve üssü olursa, ana kaybetse veya kışlık fire verse dahi yeniden sizi kamçılar ve bir yerlere gelirsiniz. İlme, okumaya araştırmaya her zaman açık bir kulum hamdolsun.
Siteler içinde resim panayırı olanlardan hangi bilgiyi alacaksın dostum. Hatıra ve anıları anlatan sitelerden ney öğreneceksin muhterem.
Allah cümlemize hayırlı ve bereketli sezonlar verir inşaallah.
Saygı ve hürmetlerle , Bu arada Yorum yazarken BİR SELAM DAHİ YAZMAMIŞSIN DOSTUM. Unuttan zannımca.
Selamünaleyküm.
Selamünaleyküm,
Tekrar selam olsun bir birine hakkı tavsiye edenlere.
Formlarda doğru ile yanlış bilgi iç içe.Birde kimin ne maksatla yazı yazdığı da çok net değil.Doğrudan arıcılar faydalı olmak için büyük bir gayret içinde olan ustalarımıza derin minnet ve şükranlarımızla birlikte saygılarımızı iletiriz. Sözümüz elbette onlara değil.Kimileri ticari gayeler için yazar kimileri de yine aynı gaye ile cevap verir.Kek ve invert şurup tartışmaları bu kategoride değerlendirmekteyim.
bu durumda en iyi bilgi kaynağımız akademik çalışmalar olmaktadır.Onlara ulaşmak kolay olmasa da arama motorlarından akademik bilgileri tercih edersek bir çok bilgiye ulaşma şansımız olur.
Birde akademik kariyer sahibi uzmanlarımızın kitaplarına ulaşmak bizim için bu süreçte önemli bir kazanç tır.
Arıcılık balıklamaya dalınacak bir iş değildir. Bu yüzden 1-5 arası koloni ile zaman içerisinde bu mesleğin incellikleri öğrenilecektir. doğal bir şekilde büyüme gerçekleşecektir.
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi