Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen
Arı Kolonilerini Beslemede Dikkat Edilmesi Gerekenler. - Baskı Önizleme

+- Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen (http://www.ahmetbirbilen.com)
+-- Forum: Yeni Konular (http://www.ahmetbirbilen.com/forumdisplay.php?fid=226)
+--- Forum: Arı Kolonilerini Beslemede Dikkat Edilmesi Gerekenler. (http://www.ahmetbirbilen.com/forumdisplay.php?fid=234)
+--- Konu Başlığı: Arı Kolonilerini Beslemede Dikkat Edilmesi Gerekenler. (/showthread.php?tid=266)

Sayfalar: 1 2

Arı Kolonilerini Beslemede Dikkat Edilmesi Gerekenler. - AHMET BİRBİLEN - 04-13-2008

Muhterem dostlarım. 2008 Nisan ayının henüz başlarındayız.
İki adım konu başlıklı yazımızda, rumi ve miladi takvim hesaplamalarından bahsetmiştik.

Bir çok yorum ve yazılarda okumuşumdur, arının beslenmesi esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nelere ihtiyacı olup olmadığını bilmeden nasıl besleme yapacaksınız?

Erken ilk bahar döneminden çıkan kolonilerin, içinde bulunduğumuz Nisan ayında hangi oranda bakım ve besleme yaparsanız, o nisbette arı ürünü elde edebileceğinizi biliyormusunuz?

Bu güne kadar verdiğiniz keklerden sonra, şerbetle besleme sisteminde, önleyici tedbir için ilaçlı veya vitaminli şerbet vermenin ne gibi faydaları olacağını biliyormusunuz?

Yurdumuzdaki arıcıların, çok büyük bir kısmı halen kulaktan dolma, msn sohbetlerinde, arı ziyaretlerinde veya falan öyle yapıyordu gibi dayanağı olmayan sistemlerle yürümektedir.

Narenciye bölgeleri hariç, içinde bulunduğumuz nisan ayı orta veya yüksek rakımlı yaylaya hazırlık öncesinde besleme, bakım ve geliştirmeye yönelik olduğu için ne yapacağınızı iyi kestirmek zorundasınız.

Beslem kriterlerinin en başında, etrafınızdaki arıcıların, arılarında hastalık ihtimali olur diye düşünmelisiniz. Unutmayınki öyle uyuşuk ve olursa alırım olmaz ise boş ver diyen, vurdum duymaz insanlar çoktur.

Arılarına yeterli besin takviyesi yapmamakta ısrar eden, çok az bir bal azığı ile bu işin yürüyeceğini zannedenler, hem kendi kolonilerine hemde etraflarındakilere zulmetmektedirler.

Bana kalırsa devletin asıl kontrol ettirmesi gereken en önemli faktör budur.
Kendi kendini bitirirken, etrafındaki arıcılarada tehdit oluşturan insanların, kontrol edilerek bu kökleşmiş bilinçsizliğin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bizim şahsi uygulamalarımızın en başında, erken ilk baharda etrafımızdaki arıcılardan olası bir hastalık gelme ihtimaline karşı, ilk iki kekin içine yavru çürüklüğünü önleyici ilaç kullanmaktır.

Üçüncü ve dördüncü keklerde, nosemaya karşı önleyici tedbir için ilaç kullanıyoruz.

Daha sonraki gerek kek beslemesi, gerekse şerbetle besleme esnalarında, tabiatten polen akışı başlamıssa Hiçbir katkı maddesi olmayan kek veya şerbetlemelere devam ediyoruz.

Bütün bu anlattığım besleme sistemleri tamamen bizim şahsi uygulamalarımızdır.

Besleme konusunda yaptıklarımızı toparlayacak olursak, arıcılık deneyimi olmayan veya kendi yanlışlarını doğru olarak kabul ettirmeye çalışan EGOİST insanların, tecrübeli arıcıların arkasından söyledikleri sözler kesinlikle bizi ilgilendirmiyor.

Acizane yapmış olduğumuz tavsiyeleri yapanlar, zaten hakkımızda kesin kanaat sahibi olacaklardır.

Sitemizde gerek kek ile ilgili formülleri, gerekse hijyenik bir şeker şerbetinin nasıl yapılması konusunda gayet geniş ve açıklayıcı bilgileri vermiştik.
Bu konularda anlaşılmayan veya ilave bilgi almak isteyen dostlarımız msn adresimizi biliyorlar zaten ordan irtibat kurup durumu çekinmeden tekrar sorabilirler.

Arkadaşlar, gerek kekle besleme sisteminde gerekse şerbetle besleme sisteminde, arılarınız mutlaka sıkışık bir düzen içinde beslemelisiniz.
Kovan içinde bulunan peteklerin tamamını basmayan arılara ihtiyacı olur zannıyla vereceğiniz fazla petekler, kar yerine zarar getirecektir; hatta yavru çürüğü hastalıklarına davetiye çıkaracaktır.

Eğer etrafınızda yoğun bir şekilde arı varsa, o arıların sizin kolonilerinizi yağma ihtimalı var diyorsanız, şerbet yerine kek ile beslemeye devam edin.
Kek ile besleme, böylesi bir ortamda, arılarınızın yağma edilmesine izin vermeyecektir.

Ayrıca, kovanlarınızın uçuş deliklerini nüfus yoğunluklarına görede daraltmanızda büyük faydalar vardır.

Bu şekilde bir sistemi kovanlarınızda uygulalayarak yolunuza devam ettiğiniz zaman, etrafınızdaki diğer arıcıların arılarındaki gelişmeye karşı sizin arılarınızın ne kadar fark attığını gözlemleyeceksiniz.

Şerbetle beslemeye geçmeden önce, kolonilerinizi son bir kontrol daha yapmalısınız.

Arıların az veya hiç basmadığı fazla petekleri toparlayarak, vereceğiniz şerbetin bir sonraki güne kalmadan ve arıların kolayca yetişeceği yerden besleme yapmaya başlamalısınız.

Kayık şerbetliklerden ziyade, çerçeve üzerlerine konan plastik şuruplukları tercih ederseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirlisiniz.

Dostlarım, her gün düzenli ama az vereceğiniz şerbet, düzensiz ve uzun aralıklarla verilecek çok fazla miktardaki şerbetten daha hayırlı olmaktadır.
Malumunuzdurki, manevi yaşantımızdada aynı sistem Allah cc hazretleri tarafından biz kullarında görmeyi istediği sistemdir.

Yani besleme işine başladığınız zaman lütfen aralık vermeden ve aynı saatlerde günlük beslemeyi devam ettirmelisiniz.

Konumuz, besleme, arının gelişmesi ve gelişen arılara petek verme konularıyla bağlantılı bir konudur.

Sitemizin içinde petek verme sistemi ve arılara ilave verme sistemleri ile ilgili zaten yazıları acizane yazdık.

O konularıda tekrar tekrar okuyarak, kendi sisteminizi işler duruma getirmelisiniz.

Allah cc hazretlerinden her meslekte olduğu gibi, bizim mesleğimizde de hayırlı, bereketli ve yüksek verimler almamızı nasip etmesi için dua ve niyazlarda bulunuruz.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - ha68 - 07-21-2008

selamün aleyküm
"Kayık şerbetliklerden ziyade, çerçeve üzerlerine konan plastik şuruplukları tercih ederseniz daha iyi sonuçlar elde edebilirlisiniz."
Bu cümle kafamı kurcaladı.
Benim bildiğim 2 tür şerbetlik var. Biri kovanın içine çıta gibi asılanı var. Birde benim kullandığım örtü tahtasına 2-3cm delik açılıp bunun üzerine konan şerbetlik var.
Benim kullandığım Doğru olan mı?
Şimdiden teşekkürler
Allah'a emanet ol
Kal sağlıcakla

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - bayram - 07-21-2008

aynen öyle,algıda farklılıklar olabilir fakat anlatılmak istenen tam olarak o .iyi çalışmalar.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 07-22-2008

Selamünaleyküm Muhterem dostlarım
Çerçevelerin üzerine koyarak kullanacağınız şerbetlikler özellikle yağmacılığı engelleyecektir inşaallah.
Ayrıca örtü bezinden delik açarak kullanmak yanlıştır. Neden derseniz, örtü bezinin üzerine koyacağınız şerbetlikler, kovanların kapaklarındaki havalandırma tel eleklerinden dışarı şerbet kokusunun çıkmasına neden olur ve bu kolonileriniz birde performansı zayıf koloniler ise yağmacılıktan kurtulamazsınız.
Diğer bir uyarı ise, bu şerbetlikleri DİREKMEN ÇERÇEVELERİN ÜZERİNE koyup, örtü bezini şerbetliğiniz üzerine örterseniz hem kovanın üst havalandırmalarından şerbet verdiğiniz diğer arılar tarafından algılanmayacak, hemde her şerbet vermede, koloninizin durumunu gözlemleme imkanına kavuşursunuz. Allah cc hazretleri cümle meslektaşlarımıza hayırlı, helal ve bol kazançlar verir inşaallah. Selamünaleyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - ha68 - 07-22-2008

Selamünaleyküm
Bendeki plastik yemlikler 3-4cm yükseklikte
Çıtalarla örtü tahtasının arasında 1cm boşluk var
örtü tahtasını kesip yemliği çıtaların üzerine koysam yine üstkapaktaki boşluğa çıkacak yemliğin yarısı
üzerine örtü beziyle kapatsam bu seferde havalandırma deliği kalmayacak
beze delik açsam yine şerbetin kokusu üst kapağa çıkacak
Kusura bakma üstad
Bu işi hala kafam almadı
Allah'a emanet ol
Kal sağlıcakla

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 07-23-2008

Dostum, besleme işlemleri devam ettiği sürece, örtü bezini mutlaka şerbetliklerin üzerine kapat.
Onun dışında zaten üst havalandırmalar işleme devam edecektir.
Hayırlı günler.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 07-29-2008

Selamünaleyküm
Muhterem dostum, bir arı kolonisinini ana arısı yaşlı olduğu zaman illaki oğul verecek diye kural yok. Koloni oğula gitmedende ana arıyı değiştirebilir.
Olay büyük ölçüde ırksal, dolayısıyla genetik özelliğe bağlıdır.
Allah cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 09-16-2008

Selamünaleyküm Muhterem meslektaşlarım.
Besleme konusunda çok çeşitli yöntemler vardır. Fakat acizane bizim sitemizde sizlerin hizmetine sunduğum bilgiler tamamen uzun yılların deneme yöntemidir. Bulunduğunuz bölgeye göre Eylül ayının 10'u veya ılıman bölgede iseniz, Eylül ayının 20' sinde başlayıp bir ay süreyle kesintisiz olarak arılarınızı genç kış askeri edindirmeye çalışın. Bunu yapmayan meslektaşlarımı acı hezimet beklemektedir. Yaşlanan işçi arılar zamanla ölecek ve bahara bir el içi kadar yaşlı işçi arıyla nasip olursa kavuşursunuz. Bu durumdaki kolonileri kalkındırmanız nerede ise imkansızdır. Vakit varken İKİLEME düşmeden arılarınızı derhal güz beslemesine tabi tutun. Bu beslemede en büyük faktör günlük ve akşam üzeri vereceğiniz şeker şerbetidir.
Şeker şerbetinin yapılması ve hazırlanmasına dair geniş bilgiyi zaten sitemizin içinde bulacaksınız.
Allah cc hazretleri tüm meslektaşlarıma yardım eder inşaallah. Bu aciz Ahmet'ede dua edin inşaallah.
Selamünaleyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 11-12-2008

Selamünaleyküm. Dostum, yaptığın güzel çalışmalar gerçekten harika. Allahu teala çalışanın mutlaka karşılığını verendir.
Bu arada atladığın ve yapılması gereken bir kaç şey var. Arıların yoğun olduğu tarafın uçuş deliği yönünde, kovan üst köşesinden bir peteğin çıta ucundan 1 cm görünecek kadar havalandırma vermelisin. Yoksa ısınan hava içeriye kendiliğinden yağmur olarak inecektir. Straforla arıları sıkıştırdım diyorsun güzel, yalnız aşırı boşlukları mutlaka rutubet emici maddelerle doldurmayı ihmal etmeyesin. Diğer konu, kovan üstlerini yağışlardan ve aşırı don olaylarından koruma amaçlı kamufle etme işleminde kovanların arıların uçuş yönüne doğru % 3 lük bir meyil vermelisin.
Allah cc hazretleri cümlemize helal ve hayırlı bol kazançlar nasip eder inşaallah.
Selamünaleyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - selim - 01-27-2009

Sayın Ahmet Bey,
Arıcılık adına sizden çok şey öğrendim. Bununu için size müteşekkirim ama arılara kek ve şurup verirken yukarıda söylediğiniz şu cümleler kafama takıldı.
"Bizim şahsi uygulamalarımızın en başında, erken ilk baharda etrafımızdaki arıcılardan olası bir hastalık gelme ihtimaline karşı, ilk iki kekin içine yavru çürüklüğünü önleyici ilaç kullanmaktır.

Üçüncü ve dördüncü keklerde, nosemaya karşı önleyici tedbir için ilaç kullanıyoruz."
Acaba hala aynı mı düşünüyorsunuz? Çünkü hastalanmadan ilaç kullanılmayacağı gibi arılara da hastalanmadan ilaç verilmemeli diye biliyoruz.
Hatta tıp doktorları yanlış antibiyotik kullanımının hastalık anında tedaviyi zorlaştırdığından bahsediyorlar. Aynı arı adına kendilerini bilim adamı diye tanımlayan kişiler de hiçbir şey yokken antibiyotuk kullanımının hastalıklara karşı arıları savunmasız bıraktığını bahsediyorlar. Hatta yurt dışında bu tür antibiyotiklerin yasak olduğunu öğrendik. Bu ilaçlar baldan çok petekte kalıntı bırakıyormuş ve bu yüzden bu ilaçları kullanan kişilerin ballarını tüketen kişilerin petek bal tüketmemeleri konusunda uyarılıyormuş.
Selametle kalın

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 01-27-2009

Selamünaleyküm.
Dostum, bizim arı koyduğumuz yer sabit. Etrafıma en az 1500 kovandan fazla 50 kovan ile 300 kovan arasında arı grupları geliyor. Bizim kendi dar alanımızda elbette şahsi olarak yapacağımız başka bişey olmadığından bu uygulamayı yaptık.
Duyarlı olmanız konusunda teşekkür ederim.
Temennim odurki, samimiyetimle belirteyim, sizin etrafınıza bilinçsizce böylesi l500 veya üssü arı gelmez inşaallah.
Allah cümlemizin işlerini kolaylaştırır inşaallah.
Selamünaeyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - suryan - 04-16-2009

selamünaleyküm herkese arıcılık hayatınızda başarılar dilerim arıya şerbet vermede benimde ahmet abi kadarı olmasada bazı deneyimlerim oldu arkadaşlarımlada ortak görüşümüzdür arıya şerbetin üstden verilmesi en uygun olanıdır örtüde deliğin olmasının da bir önemi yoktur ancak şerbet akşam namazıyla beraber verilirse şerbetin kokusu başka arıya gitmemiş ancak şerbeti sabaha kadarı bitirmesi gerekli arının gücüne göre şerbet verilmeli eyer şerbet gündüz verilirse yağmacı arılardan evvel eşşek arıları koloniyi bitirir eşşek arılarından kurtulmak içinse şişe içerisine şerbet konulup arılık etrafına farklı yerlere konması gerekli şişe içerisine bal arısı kesinlikle gimez sadece eşşek arısı girer ve dışarı çıkamaz saygılar herkese iyi akşamlar.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 04-16-2009

Selamünaleyküm İsmail efendi dostum.
Şerbet verme vaktinin akşam namazı vakti olması fikriniz güzel ve doğrudur. En azından yağma işinden dolayı kafanız rahat eder.
Eşek arıları hususunda imkanlarınız dahilinde, onların inlerini araştırıp imha etmek daha köklü bir çözümdür. Elbette biraz zaman harcarsınız ancak bal arılarınızı gözünüzün önünde alıp, alıp gitmelerine ve dahada yoğun halde çoğalacak eşek arılarının ilerleyen günlerde kolonilerinizin içine girerek ballarını dahi yediklerini görürsünüz.
Muhakkakki tedbir takdiri değiştirmez fakat, tedbir almak şarttır.
Allah cc hazretleri cümlemize hayırlı ve helalinden bol mahsuller verir inşaallah.
Selamünaleyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - suryan - 04-17-2009

selamünaleyküm evet ahmet abi senin dediğin doğru ben eşşek arılarının yeri bulunmayanlar için dedim her yuvayı bulmak mümkün değil bulunmayan yuvalar için en uygunu bu olur diye düşündüm tabiki yuvası bulunsa iyi olur ama ben bir kovan arıyı yedirdiğim için bu yöntemi paylaşmak istedim sizden bir ricamız var tabi mümkünse sizi youtubede izledik bi hacı abimizle adı yusuf pala sizin elbisesiz arılara baktığınızı gördü ve sizin arı ırkını nasıl temin ederiz diye sormamı rica etti karniyo dediniz ırkın adını ve birde görsel baylaşmak çok anlaşılır oluyo daha başka varmı videonuz yada bu sitenizde yayın yapmayı düşünmüyonuzmu teşekkür ederim size iyi akşamlar allahın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - suryan - 04-17-2009

semünaleyküm hayırlı cumalar herkese ahmet abi hacı yüsuf abimizin size selamı var o yüzden tekrar yazdım size ulaşabilmek için telefon numaranızı istiyor mümkünse verebilirmisin deşifre olmaz o konuda güvenebilirsiniz tabi sizce uygunsa tekrar hayırlı cumalar

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 01-10-2010

Velaleykümselam dostum.
Bir zahmet Hacı abeyime hürmet ve selamlarımı iletiver. Akşamları bir zahmet msn üzerinden görüşelim.
Saygılarımla,,,.
Allaha emanet olunuz, görüşmek ümidi ile,
Selamünaleyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - erkanduzce - 05-10-2010

S.A
SAYIN HOCAM
ARI BESLEMESİNDE KULLANILAN BAZI YEMLER VAR.
KONYA ŞEKER (arı yemi ve fondan şeker)
BAŞKA BİR FİRMANIN MEYVE ÖZÜ ŞURUBU.... VESAİRE..
BU TÜR YEMLER İÇİN GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR ACABA.
YANİ BİRDE ŞUNU DÜŞÜNÜYORUM 150-200 KOVAN ARI SI OLANLAR
NASIL BAKIYORLAR ARIYA . HOCAM YORUMUNUZU ÖNEMSİYORUM.
S.A

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 05-11-2010

Selamünaleyküm.
Dostum, yılların bütün birikim ve deneyimi bize gösterdiki, Arının beslenmesinde en uygun besleme gıdası, TOZ ŞEKERDEN yapılan şerbetlerdir.
Lütfen bunun dışındaki olaylaka kapalı ol inşaallah dostum.
Selamünaleyküm.

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - havsi - 05-21-2010

selamun alaykum. sayın hocam uzun zamandır sitenizi takip ediyorum, ağrıda öğretmenlik yapıyorum boş zamanları değerlendirmek içinde 15 koloni ile arıcılıga başladık.benim besleme konusunda bir iki sorum olacaktı. Şerbet verirken az ve hergün verilmesi gerektiğini söylüyorsunuz az ifadesini açarsanız sevinirim.örneğin 6 çıtalı bir koloniye günlük ne kadar şerbet verilmeli. birde üsten besleme yapıyoruz fakat şerbetlikleri örtü tahtasının üzerine koyuyoruz bunun üzerinede bir örtü örtsek bir sakıncası olurmu.ALLAHA emanet olun

RE: KOLONİ BESLEMELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER - AHMET BİRBİLEN - 05-21-2010

Selamünaleyküm Hakan efendi.
Şerbeti az'dan kastım, arının günlük verdiğiniz şerbeti günübirlik bitirme miktarını tespit ederek şerbetlemeye devam edin demek istedim dostum.
6 çerçeveli bir arıya ilk üç gün 250 gram şerbet verin, eğer bunu günübirlik bitiriyorsa 300 gram olarak devam edin inşaallah.
Allah cc hazretleri cümlemizin, hem dünyalık hemde sonsuz hayatla ilgili işlerimize kolaylıklar ihsan eder inşaallah.
Görüşmek ümidi ile,
Selamünaleyküm.