Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen

Tam Versiyon: Arıcılıkta Eylül Ayında Yapılması Gerekenler 2007 Sezonu İçin
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Muhterem meslektaşlarım, 

İçinde bulunduğumuz Eylül ayı, yurdumuzun bir çok bölgelerinde 2007 sezonun 
Eylül ayı içerisinde, aşağıda sıraladığımız hususları yapmak ve bunları yaparkende dikkat etmek zorunda olduğumuz konulara uymak zorundayız.

l- Güçlü kolonilerin zayıf kolonileri yağma girişimlerini engellemek için mutlaka güçlü kolonilerden kapalı yavrulu çerçeve takviyesi yapılmalıdır.

2- Takviye vermenin diğer bir eş anlamı ise, arı seviyelemesi demektir. Bu işlem esnasında, kapalı yavrulu takviyeyi üzerindeki işçi arıları ile verirken, ana arının diğer koloniye gitmemesine dikkat edilmelidir.

3- Üzeri işçi arılı takviye çerçevelerinin, verilen kolonilerdeki ana arıya zarar vermemesi için doğal bitki özü içeren oda parfümü kullanılmalıdır.

4- Oda parfümü kullanılmayacaksa, kovanın boşluk olan kısmında takviye çerçeveisi iki gün misafir edilmeli ve üçüncü gün kovan içindeki çerçevelere yanaştırılmalıdır.

5- 3 ve 4’üncü maddelerdeki tavsiyelere ek olarak, takviye çerçevesinin üzerindeki yaşlı işçi arıların, tutulan çerçevenin önce sağ, sonra sol taraflarından hafifçe titretilerek uçmaları sağlanmalıdır. Bu sayede, yaşlı tarlacı arıların uçmaları sağlanmış olup, zayıf koloninin ana arısına karşı olabilecek olumsuz arı faaliyetleri engellenmelidir.

6- Arılığınızdaki tüm kolonilerinizi üç aşağı beş yukarı aynı seviyeye getirdikten sonra sonbahar teşvik şuruplaması yapılmalıdır.

7- İmkanlar dahilinde çanta tipi askılı şurupluk yerine, arının çerçevelerinin üzerine konulabilen şurupluklar tercih edilmelidir. Bu sayede olabilecek yağmacılığa engel olunmalıdır.

8- Koloni durumları göz önünde bulundurularak, kovan içinde aşırı boşluk kalıyorsa bölüm tahtaları ve örtü bezleriyle boşlukların terkedilerek, arının kılıflanması yapılmalıdır.

9-Arıların basmadığı çerçeveleri toplamalı ve ana arının en az işçi arı durumuna göre enfazla alana yumurta atması sağlanmalıdır.

10-Şurupla besleme işlemine, arılığınızın bulunduğu bölgedeki olabilecek yağmacılık ihtimaline karşı, akşam üzeri şuruplama yapılmalıdır.

11-Eylül ayı sıcaklık ortalamalarını ve bulunduğunuz yerdeki sıcaklık derecelerine göre 1 kilo kristal şekere 1,300 grm su miktarı ile, 1 kilo kristal şekere l,500 gram su oranlarını tercih edebilirsiniz. Hazırladığınız şeker şurubunun, hazırlanmasından sonra çözülme (Dinlendirme) işleminin gerçekleşebilmesi için mutlaka bir gün bekletilerek arılara verilmelidir.

12-Bütün bu hazırlıkları yaparken arılarınızda olası, arı hastalıkları ve varroa’ya karşı acil tedbirler alınmalıdır.

13-Bizim arıcılık anlayışımız ve tecrübelerimize göre, lüzumsuz yere antibiyotik kullanılmamalıdır.

14-Lüzumsuz yere kullanılan ve bileşiminde sadece antibiyotik özelliği olan ilaçlar işçi arılarda ömür kısalığına yol açmaktadır.

15-Başlamış olduğunuz güz şuruplaması, en az l5 gün en fazla 20 gün yapılmalıdır.

16-l5 ila 20 günlük şuruplama süresi içinde vereceğiniz şuruptan dolayı arılarınız temel petek isterse, temel peteği arının en dış kısmına koyup, orda iki gün bekletip ana arının olduğu peteğin hemen önüne ve ters yüz ederek yerleştirmelisiniz. Bu sayede ana arının bu peteğe günlük yumurta atmasını sağlarsınız.

Evet muhterem meslektaşlarım, yukarıda sıraladığımız maddeler, Eyül ayı içerisinde mutlaka yapılması gereken maddelerdi.
Bütün bu saydıklarımıza ilaveten, denkleştirme (Seviyeleme) işlemine tabi tutacak kadar güçlü kolonilerim yok diyorsanız, birleştirme işlemleri için lütfen aşağıdaki maddelere uymaya çalışın.

l- Öncelikle genç analı arılarınızı tesbit edin.

2- Bu tesbitten sonra, işçi arıların tam basmadığı petekleri veya üzerinde az işçi arılar olan petekleri kovanlardan toplayıp, bir sonraki sezonda kullanmak üzere ya deponuza veya boş kovanlarınızın içinde muhafaza altına alın. (Güvelenme ye karşı tedbiri unutmayın.)

3- Tercih ettiğiniz genç işçi arılı kolonilerinize, yaşlı analı kolonilerinizin ana arılarını imha ederek başlayın.

4- Bu şekilde iki zayıf koloniden bir tane güçlü koloni elde etmek için mutlaka yukarıda bahsettiğim, doğal bitki kokusu içeren oda parfümünü her iki koloninin kovan boşluklarına ve çerçevelerine sıkmalısınız. Önereceğimiz oda parfümünün ismi, FLORAL marka olabilir.

5- Oda parfümünü her iki koloninin içine sıktıktan sonra 5 dakika kadar bekleyip, anasız koloninin çerçevelerini, analı koloninin çerçevelerinin aralarına bir atla bir ver sistemiyle verebilirsiniz. Allah cc hazretlerininde izin ve inayeti ile 

3 çerçeveli ve genç analı bir koloniniz 6 veya 7 çerçeveli bir arı olarak kış mevsimine daha güçlü girip, bahar mevsiminede daha güçlü bir şekilde çıkacaktır.

6- Bu birleştirme işlemi esnasında, olaki ana arınızın hayatından endişe oluşursa, birleştirdiğiniz koloninin ana arısını 2 gün, ana arı uygulaması gibi, ana arı kafesinde misafir edebilirsiniz.


Hatırlarsanız www.ahmetbirbilen.com sitemizin ana tema başlığında ARININ ZAYIFI OLMAZ ARICININ ZAYIFI OLUR sloganı yazmıştım.
Burda arıcının, hem maddi hemde bilgi zayıflığının üzerinde durmak istemişimdir.


Yukarıdan beri sıralamaya çalıştıklarımı, tüm meslektaşlarımın daha düzenli bir kışlatma yapmaları ve yeni sezona daha güçlü kolonilerle girmelerini sağlamak amacıyla yazmış bulunmaktayım. 


[b]Gayret biz kullardan, Yardım ise Alemlerin Rabbı olan Allah cc Hazretlerinden olur inşaallah.[/b]


Alla cc hazretleri tüm arıcı meslektaşlarıma ve arılarına sağlık , afiyet verir inşaallah.

Hayırlı kışlama ve 2008 sezonuna sağ sağlim çıkma dualarımla.

Ahmet BİRBİLEN.