Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen

Tam Versiyon: Yapay Oğul (Devşirme Usulü ) Arı Bölme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Bazı meslektaşlarımın bize ısrarla bu konu hakkında bilgi vermemizi istemelerinden dolayı, acizane yapay (Devşirme) usulü arı bölümü hususunu izah etmeye çalışalım.

Arılarınızın sayısını bu sistemle artırmak istiyorsanız, kuluçkalıkları dolu veya ilavede faaliyet gösteren arılarınızı tercih etmek zorundasınız. Daha zayıf olan arılardan bölüm yapılmaz mı tabiki yapılır, ancak sadece arı sayınızı artırmış olursunuz; bal verimini kaybetmiş olucaksınız.

Bu sistem tercih edildiğinde çiftleşmiş kaliteli analarla sayıyı artırma ve arılığınızda önceki yıllara ait verimli arılardan ana yaptırma gibi niyetiniz yoksa, yukarıda sözkonusu yaptığımız gayet güçlü kovanlardan yapay (Devşirme) usulü arı bölümüne geçebiliriz artık.

Not: Arılı olarak yapacağınız bu bölümlerde ana arıyı kesin olarak görmeden bölüm yapmayınız.

Yapay oğul arınızı koyacak yeri tesbit ettikten sonra; aynı kovanlardan olmamak kaydıyla, her kovandan bir çerçeve almak suretiyle;

l- Bir çerçeve ballı, polenli ve arılı çerçeve alıp boş kovana koyun

2- İki çerçeve kapalı çıkmak üzere, arılı çerçeveyi “ “

3- Bir çerçeve günlük yumurtalı, arılı çerçeveyi “ “

4- Bir adette yeni petek veya elinizde varsa örgülü çerçeveyi bu kovanın içine yerleştiriniz.

Neden her kovandan bir çerçeve aldığımızı biraz izah edelim. Her kovandan üzerindeki arılarıyla birlikte toplayacağınız peteklerin üzerindeki arılar, kendi çerçevelerini savunacağından dolayı, arıların bir birlerini kırma işi olmayacaktır.


Hasbel kader iki çerçeveyi aynı kovandan aldığınızda ise mutlaka aralarına başka kovanlardan alacağınız yabancı bir çerçeveyi koymayı ihmal etmeyin. 
Aynen iktidarı elinde tutan güçlü bir meclis gibi düşünün olayı.
Yoksa arılar mevcut çoğunluğun kendi kokularının hakim olduğu salt çoğunluk içgüdüsüne göre hareket edeceklerinden, arıların bir birlerini kırmalarına yol açabilirsiniz.

Elbette bu anlatmak istediğimizi siz değerli dostlarımız, bizzat kendi arılarınızda denedikten sonra bizi daha iyi anlayacaksınız, bu sayede haklı olduğumuz ortaya çıkacaktır inşaallah.
Ballı ve polenli çerçevedeki stok, acil olarak arıların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Kapalı yavrulu petekten çıkacak olan işçi arılar bu yeni kovanınızdaki mevcut nüfusu takviye edecektir.

Günlük yumurtalı petekteki gözlerde kovanın ihtiyacı olan ana memesinin vurulması sağlanacaktır.

En dışa koyduğunuz petek ise, kapalı çerçeveden çıkacak olan arıların boşlutka kalmamaları sağlanacaktır.

İlerleyen günler içinde, günlük yumurtalı petekte işçi arıların yapacakları ana gözlerinden birbirine en yakın olanlardan ve peteğin biraz daha orta kısımlarında olan iki tane kardeş ana gözesini bırakıp, geri kalanları bozunuz.
Bu iki kardeş memelerden, mutlaka bir tanesi çok kısa zaman farkıyla bile olsa önce çıkacaktır.

Ana arılardaki hakimiyet her zaman teklik iç güdüsü olarak kendisini göstereceğinden dolayı bu ana arı, diğer ana gözesindeki anayı imha edecektir.

Bu şekildeki oğul arınızı, mevsim şartlarına göre şuruplama veya kek verme sistemiyle besleme yapmanızda menfaatiniz icabı olacaktır.
Yeni çıkan bu ana arının normal şartlar altında bir hafta içerisinde çiftleşerek günlük yumurta attığını görebilirsiniz inşaallah.

Yukarıda anlattığımız bölüm sisteminde, kovanın ihtiyacı olan ana arıyı kendi kovanınızda yaptırma usulünü anlattık. Eğer çiftleşmiş ana arı elinize geçtiği anda, anlattığımız sistemi aynen uygulayın. 

Ancak kafes içerisinde vereceğiniz ana arının, kovan tarafından kabul görme süresi içinde, işçi arıların günlük yumurtalı çerçevede yapacakları ana arı gözlerini; ikinci günün sonunda mutlaka kontrol ederek imha ediniz.
Eğer meme kontrolü yaparak, işçi arıların yapacakları ana gözlerini imha etmez iseniz; kovanın kafes içindeki ana arıyı çok zor kabul edeceğini hatta hiç kabul etmeyeceği gerçeğini unutmamalısınız.

Gerek kendi ana arısını kendi kovanından elde etmeyi düşündüğünüz sistemde, gerekse kafes içerisinde uygulayacağınız sistemde olsa; mutlaka teşvik şuruplaması yapınız.

Allah cc Hazretleri tüm meslektaşlarıma, helal,hayırlı ve bol kazançlar nasip eyler inşaallah.