Arıcılık Bilgi Paylaşım Sitesi Ahmet Birbilen

Tam Versiyon: Arıcılık Mesleğinde Uzmanlaşmak
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
İnsanların toplu halde yaşamalarının getirdiği bazı şartlardan bir tanesi de, her çeşit mesleğin bir insan tarafından yapılamamasıdır. 

Bir anda hem doktor, hem müdür, hem memur, hem sürücü, hem esnaf vs,vs olunamayacağı gerçeğinden yola çıkacak olursak; her birey kendi yaradılış programı gereği üzere uğraştığı mesleğinin inceliklerinde olan sırlara erme yolunda gayret sarfetmelidir.

Kendi mesleğim olan arıcılık alanında ise, yukarıda anlatmaya çalıştığım konuyu en güzel bir şekilde yapan ve arıcılığı branşlarına göre en mükemmel organize eden ülkelerin başında Çin devleti gelmektedir.

Neden Çin diyecek olursak, Eczanelerde, Attarlarda, Marketlerde ve arı ürünleri satan işyerlerine bir göz atacak olursanız; çin’den gelen arısütü ve polenleri görmeniz yeterli bir cevap olacaktır.

Öyleki çin devleti içinde yapılan arıcılıklar tam anlamıyla organize olmuş ve bir arıcı dallarından hangisini yapmak istiyorsa o dal üzerine yönelmek zorundadır. 
Devlet tarafından arıcının tercih ettiği bölüme uygun olan ana arıda ücretsiz olarak kendisine verilmektedir.

Bütün bunları 4 mevsimi her an yaşama imkanına sahip olan güzel yurdumuzun, kıymetli arıcı meslektaşlarıma, arıcılığın hangi branşını tercih etmeleri konusunda yol gösterici olması için yazdım. 

Aşağıya sıralamaya çalışacağımız her hangi bir arıcılık dalını tercih etmeden önce, arıyı gerçek anlamda tanımak ve çok iyi bir arıcı olmak zorundasınız. 
Yurdumuzda bölgesel ve rakım yükseklikleri göz önünde bulundurularak hangi ırk arıların kullanılması gerektiği konusunda mutlaka geniş bir araştırma bilgisine sahip olmalısınız.

Yıllardan beri her bölgeye kafkas arısı saplantısından acilen uzak durulması gerekmektedir. Böyle bir ifade kullanırken, kesinlikle kafkas ırkı arıya karşı olduğumuz gibi bir yanlış anlamaya düşmemelisiniz.

Maksadımız el ele, gönül gönüle birlik ve beraberlik içinde bu güzel yurdumuza arıcılık alanlarında hizmet etmek olmalıdır. Bu anlayış ve düşünce dahilinde yapılması gerekenleri sıralamaya çalışalım.

Amacınız, ana arı üreticilerine damızlık saf hat ana üretmek ise gereken flora (Bitki örtüsü) araştırmaları yapıp, yeterli teknik alet, ekipman ile bu arıcılık dalına yardım etmek zorundasınız.

Amacınız F1 ana arı üretmek ise, üreteceğiniz ana arıların (Arı sütü, Polen, Bal, Propolis, Arı zehiri veya oğul arı) dallarından hangi alanda kullanılacağı göz önünde bulundurularak üretilmesi dallarına; uygun olup olmayacağına karar vermek zorundasınız. 

Yoksa çarşıdakı pirincin hesaplarıyla uğraşırken, evdeki mercimek ten'de olma riski olduğunu unutmamalısınız.

İçinde bulunduğumuz son üç yılda arıcı birliklerine devletimizin yapmış olduğu ana arı üretim destekleme fonlarından yapılan parasal yardımlara göz atacak olursak, durumun ne kadar içler acısı olduğunu göreceksiniz. 
Bu paragrafta vurgulamak istediğimiz, ana arı üretimi konusunda Hiçbir emekten kaçmayan, mesuliyet görev ve sorumluluklarının bilincinde olan ana arı üreticilerine sonsuz saygı ve hürmetimiz olduğunu da belirtelim.
Bu şekliyle ana arı üretimi konusunda ne demek istediğimizi işin ehli meslektaşlarım çok iyi anlamışlardır.

Bu cennet vatanı ülkemiz, kendi kaderine terkedilmeyi hak etmiyor.
Bu cennet vatanı ülkemiz, ne idüğü belli olmayan, amacı sadece vurgun yapmak isteyen insansıların ellerine terkedilmeyi hak etmiyor.

Bu cennet vatanı ülkemiz, ürettikleri arı ürünlerini bir avuç hileli üretim yapan insanların boyundurukları altında inim, inim inlemeyi hak etmiyor.

Bu cennet vatanı ülkemizin, sevgili vatandaşları hakiki arı ürünleri yerine, insan sağlığını hiçe sayan İNSANA BENZER ama insanlıkla hiç alakası olmayan iki ayaklıların yapabilecekleri hile ve aldatmacalarını kesinlikle hiç hak etmiyorlar.
İşte sevgili meslektaşlarım, arıcılıkla ilgili tüm konularda bu duygu ve düşünceler dahilinde ortaya koyabileceğimiz icraatlar, hem misafir olarak bulunduğumuz dünya hayatımızı, hemde ölümü tatma anımızla beraber ahiret hayatımızı güllük gülistanlık yapacaktır.

Hatırlarsınız daha önceki yıllarda “Haydi çocuklar aşıya sloganı vardı” bizde diyelimki haydi hilesiz arı ürünleri üreticilerine “Haydi dürüst meslektaşlarım el, ele verelim” İnşaallah.